אפילו עז


מקום שמיני ב"פדלעה"!
יום יום ראשון, 23 ינואר 2011, 17:55
8 תגובות

במלאת 3 שנים לבלוג "אפילו עז", זהו הזמן לתהות: מה לעזאזל הקשר בין מוזיקה, מסעות ותלונות כלליות לבין דגים רעילים והצעות עבודה בגדרה?

ב-14 לינואר 2008 עלה הבלוג לאוויר עם מכתב הפתיחה שניסה להסביר את זהות שמו הביזארי, ויומיים אחר כך עלה הפוסט הראשון מן המניין (על חגיגות 30 שנה ל"פלונטר"). אין לי כוונה לערוך כאן חגיגה גדולה לציון התאריך. אפילו את יום הולדתי שלי אני לרוב לא טורחת לחגוג (אבל אם אתם מתעקשים, הוא בתחילת אוקטובר ואפשר לשלוח צ'קים ובונבוניירות של לינדט כבר מעכשיו). אבל אולי זו הזדמנות לשתף אתכם בתגלית קטנה, אודות הדרכים המשונות בהן הגיעו גולשים בעלי תחומי עניין, איך לומר, אקלקטיים משהו, דווקא לבלוג הזה מכל המקומות שברשת.

יש תוכנות המאפשרות לבדוק אילו מילות חיפוש בגוגל הובילו את מקלידיהם דווקא לבלוג שלך, והצצה ברשימה מגלה כמה מילים מפתיעות למדי. למעשה, כמה ממחרוזות החיפוש היותר יצירתיות הן בדרך כלל ציטוטים של שירים שהזכרתי, כמו "גם תור לכרטיסים יכול להיות" או "הלילות קשים ממני ואני אותם מזמין", ולחילופין – "הרפס זיבה איידס עגבת ורגל תותבת" (הו, המוכתר). יש גם צירופים לא קשורים לכאורה, אבל כאלו שאני מצליחה להבין לאן הם הובילו: "האנשים הלא נכונים מתרבים" שהתקשר להמלצה על י. שוורץ ומלחמתו בחיים, "הגדה של פסח בנוסח עירק" שכנראה הובילה את המחפש המתוסכל לסיפור על הגדת ששת הימים מרובת הקאלט, ו"טיסות מתל אביב למורמנסק" שמעלה את השאלה מי לעזאזל נוסע לשם או יודע איפה זה בכלל, חוץ מדגלס אדמס שציטטתי במאמר שטנה לשדות תעופה. שלא לדבר על כך שאיזה ברנש חסר מזל החליט לחפש מכל הדברים בעולם דווקא את "סינתזת האדנוזין טריפורפיט", יומיים אחרי שתהיתי מה זה, לעזאזל, בסקירה אודות טקס הפרסים המדעי המשעשע ביותר.

אבל יש מילות חיפוש משונות יותר מאלו שהביאו גולשים אל הבלוג. כן, כן. למשל:
המשך…

שמור בנושאים: כללי | 8 תגובות


אני שונאת להכין סיכומי שנה/עשור מוזיקליים
יום יום חמישי, 6 ינואר 2011, 18:56
5 תגובות

אני שונאת להכין סיכומי שנה/עשור מוזיקליים.

bi-ez.jpg כי לרוב הם יותר רשימת מכולת מנימוקים מעניינים.

bi-ez.jpg כי אחרי 500 סיכומים כאלו בעיתונות, בפורומים, וכיום גם בבלוגים, אתה לא באמת זוכר מי בחר באיזה אלבום. הכל הופך למיש-מש אחד גדול.

bi-ez.jpg כי נדרשות שעות ארוכות, וגם ייסורים, להחליט מי כן ומי לא ייכנס לרשימה. אני אדם לא החלטי. התקליטייה שלי נעדרת סדר קבוע ("נעדרה", בעצם – כבר שנתיים היא שוכבת בארון מפאת היעדר דרך לנגן מוזיקה, אל תשאלו). היא מורכבת מערימות על פי מידת השימוש. כך לכל אלבום יש הזדמנות לכבוש את הפסגה לראשונה או מחדש בהחלטה של רגע.

bi-ez.jpg כי אי אפשר לדרג במדויק אלבומים שאתה אוהב. בעוד שבועיים החיים שלך יקחו תפנית ופתאום כל שורה באלבום-השמיני-הטוב-ביותר-של-השנה תקלע לך עמוק אל תוך הלב ולא תוכל להוציא אותו מהמערכת במשך חודשיים. או להיפך, בעוד חמש שנים תתבגר ולא תבין מה לעזאזל מצאת באלבום מס' 3, שבהווה הוא עבורך כאמת ויופי מגולמים בצליל, אבל מי יודע, לכל דור יש את ההיי-פייב/מודרן טוקינג שלו.
(אפרופו, בתוכנית שנערכה בגלגלצ לכבוד עשור למצעד שנות השמונים בגל"צ, סיפר תמיר קמחי, יוזם המצעד, שהם "טעו קצת בספירה" בכוונה תחילה כדי לקדם את Bico של פיטר גבריאל, ובדיעבד הוא לא מבין למה)

bi-ez.jpg כי אם אתה בוחר לסכם את האלבומים הטובים של השנה אתה מפספס כמה מהשירים הבודדים שהכי קימטו לך את הלב גם אם מעולם לא קנית את האלבום, או רכשת אותו וגילית שרובו מורכב מפילרים. אם תסכם את השירים, מה יהא על ההופעות שלא הכילו אף אחד מעשרים הגדולים אבל חזרת מהן טעון בכל כך הרבה אדרנלין שיכולת להקיף איתו בריצה את איצטדיון בלומפילד 15 פעמים בשלוש בבוקר?

bi-ez.jpg כי אי אפשר להספיק לשמוע הכל בזמן ולא תמיד נופל האסימון בעשור ש…נו, שעוד היו בו אסימונים. האלבום הישראלי הטוב ביותר שלי לשנת 2008 המבאסת יצא בכלל ב-1996 ("דיואלט"), אבל לאוזניי הוא הגיע באיחור ניכר. באופן משעשע, אחד השירים המוצלחים בו כולל את השורה העתידנית "מה יעלה בגורלנו באלפיים ושמונה? חוביזות בחלל או שואה בירוחם?" (כן, זה הצליח כמעט כמו הנבואה של "בחזרה לעתיד" על המכוניות המעופפות ב-2015).

bi-ez.jpg כי גם באשר לכל מה שכן שמעתי בעתו, אני סנילית מדי לזכור את כל מה שיצא בשנה האחרונה, כל שכן בעשור האחרון. חמש דקות אחרי סיום הכנת הרשימה למצעד שנה או עשור אזכר שהותרתי בחוץ חמישה מהאלבומים הכי בלתי נשכחים השנה – או לפחות כאלו שהיו בלתי נשכחים עד שהתחלתי לכתוב את הרשימה.

bi-ez.jpg כי יש אלבומים שנופלים בין הכסאות כשהם יוצאים בדצמבר או באלול ואתה לא מספיק להתאהב בהם בשבועיים האחרונים של השנה הלועזית/עברית כדי להכניס אותם לסיכום השנה, אבל כן מספיק לשכוח מהם עד סיכום השנה שאחרי.

bi-ez.jpg כי יש את המתחכמים שמוציאים את אלבומיהם בדיוק על הסילבסטר (מה שלומך, ברי?).

bi-ez.jpg כי למוזיקה טובה באמת אין תאריך התיישנות. היא לא תחמיץ, תעלה עובש או תמלא את המקרר בארומה משונה אם תכתוב עליה ברגע הכי מתאים, כשהמילים המדויקות יושבות לך על קצה הלשון ובוער לך לשתף אותן עם העולם, גם אם הרגע הזה יגיע באיחור של שנתיים.

bi-ez.jpg כי אם מתחילים לתת זכות הצבעה לקהל הרחב זה עוד ייגמר עם "למבדה" כשיר היובל ברשת ג', או חמור מזה, עם ביבי כראש ממשלה.

bi-ez.jpg כי כדי לסכם "אלבומים חשובים" צריך פרספקטיבה, והיא מגיעה בחלוף הזמן. יש לנו כזו לגבי שנת 1999, קורות 2010 אפילו לא חלפו מחיובי כרטיס האשראי.

bi-ez.jpg כי בכל הקשור בתאריכים, אני לרוב מאחרת את זמני. עצם העובדה שהרשימה הזו מתפרסמת שבוע אחרי תחילת ינואר אומרת הכל.

bi-ez.jpg כי האמת שאני מאחרת הרבה יותר מכפי ששיקרתי בסעיף הקודם. כתבתי את הרשימה הזו כפתיח לרשימת הרהורים על העשור שחלף בדצמבר 2009, שאותה לא טרחתי להמשיך מעולם. שונאת לכתוב סיכומי שנה/עשור מוזיקליים כבר אמרתי?

שמור בנושאים: כללי,מוזיקה | 5 תגובות