אפילו עז


טרמינל ז'ה טם?
יום יום ראשון, 7 ספטמבר 2008, 11:53
7 תגובות

"שום שפה עלי-אדמות לא הפיקה מעולם את הביטוי 'יפה כמו נמל תעופה', ובלי ספק אין זו מקריות גרידא"
(דאגלס אדאמס)

מעולם לא הבנתי מדוע אנשים מחבבים שדות תעופה. נשגבת מבינתי הרומנטיזציה סביב אותם תחנות מרכזיות דמויות קניונים לאוטובוסים מעופפים, עם דוכן של אלאיטליה במקום קסטרו. מבחינתי, שדה תעופה אינו יותר מעוד הליך בירוקרטי הכרחי אך מעייף בדרך למחוז חפצך. שווה ערך להליכה לקופת חולים כדי להסדיר את הביטוח הרפואי לחו"ל, ותו לא. הלא לאהוב שדות תעופה זה כמו שחובב הופעות רוק יהלל את חוויית התור לקופת הכרטיסים. שער כניסה, זה הכל. העלייה לרגל לדיוטי פרי? – כולה עוד מרכז קניות מוכה תאורת ניאונים מדכאת, אלא שבניגוד לקניון הסמוך לביתך שבו אתה עוד עלול להתפתות לאיזו עוגת מוס שוקולד משמחת, כאן המחירים בדולרים (או חמור מזה, באירו) ועל כיסך רובצת תעוקת ה-1,500 דולר שהשקעת בכרטיס הטיסה שלך.

אם כך, מדוע אנשים מסוגו של מאיר אריאל מצהירים על אהבתם הנצחית לטרמינל? מהסיבה הפשוטה: הם לא נוסעים לשום מקום. הם לא זקוקים לתור המתארך מול בקרת הדרכונים, הם לא עשו חניית ביניים של שש שעות באדיס אבבה. הם רק צופים המביטים בעוברים והשבים ומנסים לתפוס איזו פיסת הרגשת חוץ לארץ שנושבת מהמדבקות שעל ידיות המזוודות, בעודם נוסכים דמיונות ורגשות לפניהם של הטסים, שבעצם היו שמחים להחליף את כל התהליך המייגע בשנייה אחת של "בים מי אפ, סקוטי".

ביום חמישי הייתי אחד מאותם צופים במתרחש. עבר יותר מדי זמן מאז טיסתי האחרונה, לעזאזל, וכך יצא שמעולם לא פקדתי את הטרמינל החדש. נדמה שמי שתכנן אותו היה חובב מבוכים. יותר מכל הוא הזכיר לי את הפיסקה הפותחת את "שעת התה הארוכה והאפלה של הנפש" מאת דאגלס אדאמס (והמוצלחת ביותר מתוכו):

שום שפה עלי-אדמות לא הפיקה מעולם את הביטוי 'יפה כמו נמל תעופה', ובלי ספק אין זו מקריות גרידא.
נמלי תעופה הם מכוערים. חלקם מכוערים מאוד. אחדים מהם מגיעים למדרגת כיעור שאי אפשר להשיגה בלי מאמץ מיוחד. הכיעור הזה נובע מכך שנמלי תעופה מלאים אנשים עייפים, אנשים נרגזים – משום שגילו זה עתה כי מטענם האישי הגיע למורמנסק (היוצא מן הכלל לכלל הברזל הזה נמצא במורמנסק) – והאדריכלים ניסו, רובם ככולם, לשקף זאת בתוכניותיהם.
הם ביקשו להדגיש את מוטיבי העייפות והרוגזה בקווי מתאר אכזריים ובצבעים מורטי עצבים, ניסו להקל עד כמה שאפשר על ניתוק הנוסע מעל מטענו ומעל יקיריו, שאפו לבלבל את הנוסע בחצים המכוונים אותו אל החלונות, אל דוכני עניבות מרוחקים או אל מקומה הנוכחי של הדובה הקטנה בשמי הלילה; כמידת יכולתם, השתדלו האדריכלים לחשוף את הצנרת, בתואנה שהיא פונקציונלית – ולהסתיר את מקומם של שערי העלייה למטוסים, מן הסתם במחשבה שאין הם פונקציונלים כל עיקר.

גם בנתב"ג 2000 הפונקציונליות נפקדת. היא כנראה איבדה את דרכה לטרמינל כשניסתה להבין איך לעזאזל מגיעים מהחנייה ל… ובכן, כל מקום אחר. באולם מקבלי הפנים של הטיסות הנוחתות לא היה ספסל אחד שממוקם מול הדלתות מהן יוצאים הנוסעים. היחיד שיכול היה להבחין ממקום מושבו בנוחתים היה פסל מכוער של בן גוריון שדמה מעט לפרצופו של רונלד מקדונלד. אומרים שמטרת התקרות הגבוהות בכנסיות היא להבהיר את אפסיותו של האדם בפני האל. לא ברור מה המניע מאחוריהן בנתב"ג. עמודי ענק תומכים בהן (ומסתירים בדיוק את אותה דלת מבין השתיים שממנה יצאו הורייך השבים ארצה), ואם תביטו מעלה – דבר שאף אחד מהאנשים השפופים בטרמינל בשלוש וחצי בבוקר לא עושה – תיווכחו שהן זכו לעיטור משעשע בדמות עשרות בלוני הליום בכל הצבעים והצורות שהשתחררו מידי מקבלי פנים עייפים ואיש אינו יכול לטפס כדי להורידם. דגים, לבבות, באגס באני, כלבים צוהלים ודורה משייטים להם בהילוך איטי על התקרה, מחייכים כשמחים לאיד כמי שמצאו את מקום הישיבה היחיד שממנו אפשר להשקיף כהלכה על התנועה.

b-airport_1783.jpg

b-airport_1781.jpg

שדה התעופה הבינלאומי היחיד שחיבבתי שוכן באי זנזיבר שבאפריקה. הוא הזכיר לי מגרש חנייה ספק מקלט ספק מחסן בבית דירות בקרית ביאליק, עם "מכונת שיקוף" בדמות איש ששאל אותי לתכולת תרמילי הנעול. "בגדים, בעיקר", עניתי. התשובה ריצתה אותו והוא סימן עליו V בגיר לבן. הדיוטי פרי הכיל שולחן עץ אחד שעליו נערמו תבלינים וכמה סרונגים שנראו כעודפים מהקאו-סן בבנגקוק. הפקידה נעצה בי מבט מוזר כשביקשתי מקום ליד החלון. הבנתי את פשרו כשנחת המטוס הקטנצ'יק, ובו אך כסא אחד ליד כל חלון. החנייה בחוץ היתה קטנה מדי לבואינג. אפילו ברוורס.

הזכרתי כבר שאני שונאת טיסות? אם נחזור למשל ההופעה והקופה, טיסה היא כמו אותו אוטובוס אגד בו תיסע בדרך למועדון דרום תל אביבי. סביר להניח שמהר מאוד המזגן ישבוק חיים והנהג מכור לזהבי עצבני או גלגלצ. בטיסה אומנם אין חשש לטעם רדיופוני רע במערכת הכריזה, אך המזגן יקפיא אותך עד סף דלקת ראות, ויהיה פחות מקום לרגליים מבאגד ופחות שטח חלון מכדי שתוכל להטביע בנוף את דכאונך.
אותה טיסה מזנזיבר היתה הטובה ביותר בחיי. במקום עננים סטטיים בגובה עשרות אלפי רגל זכית לפיסות איים מצודדות הטובלות בים תכול. היא נמשכה רק דקות ספורות יותר מהזמן שבו הדיילת הסבירה על יציאות החירום. תוך פחות מרבע שעה היית ביעדך, שמח ורענן וללא שרירים עייפים מחוסר תזוזה.

ואז, כמובן, נדרשו לנו עוד 16 שעות נוספות של המתנות בטרמינלים משמימים, טיסות קישור מייגעות ושלושה שדות תעופה, עד הנחיתה בנתב"ג.


 7 תגובות עד כה
כתיבת תגובה

אולי אנשים אוהבים שדות תעופה כי הם לא מסתכלים עליהם בעיניים פקוחות אלא בעיניים בוהקות של התרגשות לקראת חופשה, טיול, בילוי, פגישה עם אנשים שלא ראו זמן רב…
או שהם פשוט ממש עייפים כי אמצע הלילה.

תגובה מאת ‏סטיבי ‏09.10.08 @ 1:20

אני מת על שדות תעופה, ורק כשאני טס. הסוד להעברת הזמן בשדה התעופה הוא לפטופ כמובן (בנתב"ג 2000 יש wireless בכל הטרמינל) וכניסה חופשית ללאונג' איכותי עם אוכל טוב ואלכוהול.
נסי ולא תתחרטי.

תגובה מאת ‏שגיאB ‏09.10.08 @ 13:34

זה לא כל כך רלוונטי אליי, חוששתני. כתרמילאית אין לי כסף או יכולת לסחוב לפטופ (לפעמים אני נדרשת לצעוד כמה קילומטרים עם כל הציוד על הגב, שלא לדבר על הבעיה לשמור על לפטופ כשישנים ב-dorms באכסניות או בקמפינג), ולא נראה לי שיש לי גם תקציב ללאונג'…
בסופו של דבר, לגלוש ולאכול אפשר ונוח יותר בבית. שדה תעופה הוא תחנה מרכזית. הלא לו יכולתם לחסוך לעצמכם את התיווך הזה, כולם היו מוותרים על השהייה בו בלי לעפעף.

(יום אחד אולי אספר כאן על הלילה הנורא שביליתי בשדה תעופה בינלאומי סגור ונעול עם פסקול סטייל קליידרמן בקולי קולות בכריזה)

תגובה מאת ‏yael ‏09.10.08 @ 15:03

יש משהו בבלונים האלה שהוא נוגע, אבל בצורה קצת הזויה.

תגובה מאת ‏החגב עומד יציב ‏09.12.08 @ 19:28

הם הדבר היחיד ששובר קצת את הסטריליות ומכניס חיוך לעיצוב העלק-היכל מפואר-סלאש-קניון. אלא שאף אחד לא מבחין בו – כולם מסביב נראו שפופים למדי (טוב, הם תקועים בארץ, ועוד צריכים לאסוף קרובים/מכרים שחזרו מחו"ל ברבע לארבע בבוקר).

תגובה מאת ‏yael ‏09.12.08 @ 23:27

well, i love airports, mostly. true they are mostly very bad planned and run, highky expensive for passing few hours. good post maby on airports n the world. personally i found adis abba one the most fuuny and nice. but the best reason why i like airports is for the smell, i dont know how they make it but this smell of abroad is there and was best in the old terminal is israel, it is not as fresh and good in the new one. the secound reason is the flight that comes after it… but on this other time
blessings

תגובה מאת ‏rachman on the road ‏09.23.08 @ 18:24

בשדה התעופה הישראלי מריחים יותר עייפות מחו"ל. אם כי עליי לציין שטרם טסתי ממנו, רק ביקרתי בו בדרך להסיע/להחזיר אנשים אחרים. זה של אדיס קטן וקומפקטי. יצא לי לבלות בו שעות מספר באיזה לילה, והיה שקט ונעים בבית הקפה שם, עם כמה נוסעים חביבים אחרים.

תגובה מאת ‏yael ‏09.27.08 @ 14:38כתיבת תגובה

(חובה)

(חובה)