אפילו עז


לינקס 21
יום יום חמישי, 18 דצמבר 2008, 2:10
6 תגובות

רשימת הלינקים הנשכחת… והפעם: עשרים שנה לאפר ואבק, מאגר ביקורות על להקות ירושלמיות באייטיז והניינטיז, סיכום שנת תשמ"ט באיחור של 9 שנים; מוש, ברי וחברים למען ים המלח, קליפים חדשים לטליה אליאב ולאסף ארליך, לאונרד כהן בעברית, סיבוב חדש לרונה קינן, פרויקט המיקסטייפ של פורום מוזיקה ישראלית ב-ynet, חגיגת מאור כהן, שובה של אלונה דניאל וברחוב על שם איזה שיר תרצו לגור?

b-d-shloolt_0467.jpg
לא מוזיקלי בעליל, אבל איזה שם מעולה לרחוב (צולם במושב בני ציון)

יעקב גלעד מספר על סיום העבודה על האלבום 'אפר ואבק': "זו הייתה הקלה נורא גדולה. אני זוכר שיצאנו מבית הדפוס שבו מדפיסים את עטיפות התקליטים, מההדפסה האחרונה, אני והגרפיקאי יהודה דרי באוטו, פתחנו את החלונות וצעקנו, `או אה, מה קרה, נגמרה השואה!`… אבל אז מתחיל דבר אחר. מה שחשבת שהוצאת מהסיסטם שלך ונגמר, אנשים שומעים, קונים, חווים עם זה חוויות, רואים את הסרט, אתה הולך ברחוב, והם ניגשים אליך ומעבירים אליך את החוויות שלהם".
ראיון נוסף ב-ynet, שמדבר לא רק על האלבום אלא גם על הסצנה בארץ כיום. "אנחנו התביישנו לשיר בידייש. גדלנו בתקופת הבן-גוריוניזם, שהתכחשה לגלות ולכל תרבות הידייש. אבל הנה, יש חבר'ה צעירים שעושים את זה היום. כששמעתי את "אוי דיוויז'ן" בפעם הראשונה, נטרפתי. אחרי כל אלה, אני מאמין שעוד דור אחד יבוא הבוב מארלי או המאנו צ'או הישראלי. הוא יכול להיות רב תרבותי ולשוני, אבל גם מאוד פרובינציאלי".
לרגל צאת המהדורה המיוחדת, בן שלו חוזר לאלבום: "יש אלבומים, והם מעטים, שמצליחים להתקרב באמת לקוטב של היופי. יש אלבומים, והם מעטים, שמצליחים להתקרב באמת לקוטב של האימה. כמעט אין אלבומים שמצליחים לגעת בשני המקומות האלה, ו"אפר ואבק" הוא אחד מיחידי הסגולה האלה".
עינב שיף מבקש להסיר את המיתוג 'אלבום שואה': "'אפר ואבק' הוא הסיפור של מאות אלפי אנשים שניסו לחיות בצל ולא הבינו מה מפריע להם, שניסו לקרוא לזה בשם ונותרו עם שאריות של רוע בידיים. פוליקר וגלעד נתנו לכל הטרגדיות האלו את הזכות להתקיים מידי יום ביומו, ואילו הישראליות ניסתה לדחוף אותו לתאריך אחד בשנה".
שימו לב: ביום שבת הקרוב, בשעה 16:00, תשודר בגל"צ התוכנית המקורית מערב יום השואה 1986, בה התארחו יהודה פוליקר, הוריו שרה וז'אקו, יעקב גלעד ואמו הלינה בירנבאום, שבעקבותיה נוצר האלבום "אפר ואבק". בחצות אותו יום יתארחו פוליקר וגלעד אצל אורלי יניב בגלגלצ לרגל עשרים שנה לאלבום.

באופן מפתיע, לפעמים מתקיים מעט תוכן אינטליגנטי בערוץ 2. לא היו לי שאיפות לקריירה מוזיקלית – אומר גידי גוב – רק נגררתי אחרי סנדרסון, זה לא אני. אחרי עשרים שנה בכוורת, גזוז ודודה, הוא החליט לעבוד עם לואי להב כמבחן לעצמו, האם הוא רוצה בכלל להיות זמר. ראיון מלבב בתוכנית "איפה צדקנו".

כולם ממהרים לסכם את המוזיקה הלועזית של 2008. אתם יודעים איך זה בסצנה המקומית – שעת פתיחת הדלתות וכל זה. ולכן, אין שעה טובה מזו להביא לכם את סיכום שנת המוזיקה הישראלית תשמ"ט, על פי עיתון חדשות, 1990.
לראות את כמות האלבומים המשמעותיים שיצאו באותה שנה ולא להאמין.

נותרו ימים אחרונים להרשמה ל"פרויקט האסיף" – מסורת מקסימה בת שלוש שנים בפורום מוזיקה ישראלית של ynet, במסגרתה מעורבבות בקופסה ריקה של מקס ברנר כל כתובותיהם של הגולשים שנרשמו לפרויקט, וכל אחד מהם מקבל שם וכתובת לשלוח אליה מיקסטייפ עברי מעשה ידיו ובתמורה מקבל אוסף מחבר אחר.
בשנה הראשונה קיבלתי אוסף מלנכולי יפה וחורפי מעודד, ובשנייה אסופה משעשעת ומגניבה מליברטין. ובעצם, יותר משכיף לקבל אוסף אישי במתנה בדואר, זו הנאה גדולה לשבת ולהכין אחד שכזה, לאסוף את השירים, לחבר ביניהם, להרגיש קצת כמו בימים התמימים ההם ששקדנו על רקיחת אוספים בקסטות טייפ מצ'וקמקות עם שירים שחלקם הוקלטו מהרדיו. לצערי הרב השנה לא אוכל להשתתף (לא נעים לי מכך שלא אוכל להאזין לאוסף שנשלח אליי במשך חודשים ארוכים), אבל אתם, לכו על זה!

חגיגת מאור כהן בוואלה לרגל אלבום האוסף החדש: קטעים נדירים כמו "רן הקברן" שכתב חנוך לוין, המערכון "מסיפורי מסופוטמיה והפרברים" ועוד, ומסע מצולם בתל אביב.

Rockbar הוא אתר לזכרו של יורם בר, המרכז כ-400 ידיעות, ראיונות וביקורות מוזיקה שפרסם במקומון הירושלמי "כל העיר" בין השנים 1985-1994. על נושאי המגבעת בתחילת דרכם, הפליז, DXM, אהוד בנאי והפליטים, אפור גשום, 3-ח', פופלקס, מע"צ וגם שפע של מוזיקה מחו"ל.

מלכה שפיגל וקולין ניומן ינחתו מחר בברזילי להופעה יחידה בארץ עם ההרכב גיטהד. עמית ארז יפתח, אלכס פטרסון מ-The Orb יתקלט בסיום. וואלה הציצו לחדר החזרות, נענע לאייפוד.

רונה קינן עוד לא סיימה את סיבוב ההופעות הנוכחי, וכבר נמצאת בחזרות על הבא אחריו. להרכב הדואו עם ערן וייץ מצטרפים עדי רנרט, אור ברקת ויובל שפריר. נשמע מצוין.

עברו 15 שנה מאלבום הסולו הקודם של אלונה דניאל. בפינת גורדון היא מסבירה מה גרם להתרחקותה מהסצנה, מה השתנה מאז ועל השיר שכתבה עם אביה שנפטר כשהיתה בת שנה.

איזה רעיון מלבב: בעיירה באנגליה, שבה נולדו קית' ריצ'רדס ומיק ג'אגר, החליטו לקרוא לרחובות על שם שמות שירי הרולינג סטונס. רק תחשבו על הפוטנציאל לו היו עושים דבר דומה בשדירות – אני רוצה לגור בשביל קליפות הגרעינים! כתבו בתגובות (נו, הדבר הזה שם למטה. אל תהיו קמצנים!): ברחוב על שם איזה שיר עברי הייתם שמחים לגור?

חם ומחמם בום הוציאו גרסה מעוברתת ל-Lover Lover Lover של לאונרד כהן. הסולן יוסי סווייד: "יש כאלו שהתרגום נשמע להם כמו חילול הקודש מעצם קיומו, ישנם מבקרים שחורה להם שהתרגום מפרש את השיר באופן שונה ממה שהם תפסו אותו עד עכשיו, בעיני זהו קיבעון דקטנטי תמוה. כל תרגום הוא גם פירוש… אנחנו נותנים כבוד ליצירה קודמת על ידי פירושה המחודש ועל ידי כך היא עצמה נולדת מחדש עם פנים חדשות, קצת דומה לאמא וקצת לאבא עם אופי מיוחד משלה".

מצלמת ערוץ המוסיקה ביקרה בתקליטייתו הפרטית של ערן צור.

כמו כל דבר מעניין אחר, גם הוצאת האלבום המשולש של פורטיס תהיה כשאני אהיה הרחק מכאן ביבשת אחרת. לרגל הוצאת הסינגל פורטיס מחליף כמה מילים עם NRG. ואפרופו, הידעתם של"בלונדיניות על אוטוביאנקי" יש בי-סייד בשם "שמש עירומה"? אתם יכולים להאזין לו כאן.

נדב לזר נפרד מהבלום בר שסגר את שעריו: "לקח לי הרבה זמן להבין שלטוב ולרע, הבלום בר הוא שדה קרב. להופיע בו זה להילחם". למען האמת, מעולם לא יצא לי לפקוד את המקום. מנקודת התצפית שלי כקהל, אין לי כוח להילחם. אני חושבת שזה נהדר שאמנים אלמוניים נלחמים על הקהל שלהם, מחפשים מאזינים חדשים גם במקומות בעייתיים או מרוחקים – אבל כחובבת הופעות, אני מעדיפה לשלם בכניסה ולראות את האמנים האהובים עליי במקום שמכבד אותם ואותי (לא שיש יותר מדי מקומות שעונים להגדרה הזו, לצערי).

מה יהיה החוק היחיד במדינה שיקים גלעד כהנא. התשובה בפנים, יחד עם רשמים ראשונים ותמונות מהמסע של הג'ירפות להודו.

האזנה/צפייה:
לוס כפרוס מבצעים את CCCP בתוכנית של קוטנר.
עיר הפועלים של מריונטה סול.
קליפ אנימציה חדש לטליה אליאב (והמלצה של בן שלו).
כמו אוויר, קליפ חדש לאסף ארליך.
אמילי קרפל מבצעת את חוץ ממך בפסטיבל הפסנתר.
מוש בן ארי מגייס את ברי סחרוף, מארינה מקסימיליאן בלומין וארקדי דוכין לשיר למען ים המלח.
Flood של אבישי כהן (החצוצרן).
אסף אבידן שר את Devil and me,
Hang Woman ו-Ghost before the wall באולפן גל"צ.
קום כבר של חבורת אטומיק.
המועמדים לפרס "קליפ צעיר", ביניהם "האזרח האחד" של שלומי שבן, "קליפורניה" של הדג נחש, יהודית רביץ, Elephant Parade, אפרת גוש ועוד.

למי שקשה לו בחורף לצאת מהבית להופעות הסופ"ש שם בחוץ: בשישי-שבת יש ספיישל מוזיקה בריטית בערוץ הסרטים yes3. בתפריט: טומי, החומה, ספיינל טאפ, אנשי המסיבות, הקומיטמנטס קונטרול ולילה של יום מפרך (קצת לפני זה, בשישי אחה"צ, יוקרן "הבוגר" עם הפסקול המיתולוגי של סיימון וגרפונקל).
b-sh-isr-03_0292.jpg
אנחנו צועדים על שביל ישראל, מאזור זכרון יעקב לקיסריה

קליפ נוסטלגי לסיום: לפני כשבועיים הצטרפתי ליום אחד לאחי שצועד בשביל ישראל מדן ועד אילת. נפגשנו מוקדם בבוקר בשדות שליד זכרון יעקב, ומאותו רגע, בכל פעם שאני רק חושבת על המילים "זכרון יעקב", אני מיד מרגישה צורך אדיר לשיר את המשך המשפט מאותו שיר ישן של אושיק לוי. לא תמצא מקום כזה, כזה טוב!

סופ"ש קסום וחמים לכולכם. לילה טוב.

שמור בנושאים: כללי,לינקס,מוזיקה | 6 תגובות

 6 תגובות עד כה
כתיבת תגובה

ברחוב שוב היא כאן. ללא ספק.
בעצם, בכל רחוב שנקרא על שם שיר של יוני רכטר, אבל בעיקר שוב היא באן.
אני עדיין מתלבטת מה נשמע יותר טוב:
רחוב שוב היא כאן
סמטת שוב היא כאן
או (למתקדמים)
משעול שוב היא כאן

תגובה מאת ‏מורן ‏12.18.08 @ 11:21

רחוב סיגל נחמיאס?

הדירה הקודמת שלי היתה בכלבים משוגעים 3, עברתי לבלוז כנעני 5.

לכו לשחק בגינה שברחוב קרוסלה (זה בגלל שיש לי ילדים בגיל המתאים)

תגובה מאת ‏פ' ‏12.19.08 @ 13:16

רח' האגס 1, שם גאוני לרחוב.
(היום הוא כבר לא קיים)

לאן את טסה?

תגובה מאת ‏אסף ‏12.19.08 @ 18:09

"דרך ארץ", אבל זה צפוי מדי, אז אולי "דרך כל בשר".

תגובה מאת ‏יניב ג"מ ‏12.19.08 @ 18:14

באופן הולם, רחוב האגס שעליו נכתב השיר אכן שינה את שמו לשם אחד ממקימי השוק הירושלמי – שהינו סבא של אהוד בנאי. איזה יופי (:

ומה עם רחוב הנשמות הטהורות? בעצם, אני לא אוהבת את השיר.

אני נוסעת דרומה.

תגובה מאת ‏yael ‏12.19.08 @ 19:00

האלבום "אפר ואבק" יצא בתחילת 1988. תמוה שהוא יוצא רק עכשיו מחדש. כבר כתבתי על כך בעבר בבלוג

תגובה מאת ‏איתמר ‏12.23.08 @ 16:25כתיבת תגובה

(חובה)

(חובה)