אפילו עז


And in the end… צילומים ורשמים מאוחרים מפול מקרטני
יום יום שני, 29 ספטמבר 2008, 23:25
7 תגובות

b-paul_2777.jpg

b-paul_2548.jpg

b-paul_2560.jpg

יש חוויות שאתה חווה באיחור, אחרי שאלו כבר התקיימו וחלפו להן. איכשהו בזמן אמת לא היית לגמרי שם. אולי המעמד היה סוריאליסטי מדי מכדי להיקלט בתפיסת המוח שלך כשהוא התרחש סביבך. ההגעה לאוסטרליה, למשל. אני ובחורה בריטית הולכות ברגל שעתיים ארוכות מהפרבר הנידח והאלים שבו התגוררנו אל מרכז סידני, מקשקשות כל הדרך, ולפתע מולנו בבת אחת ניצב בית האופרה, מהאייקונים הגדולים של אוסטרליה, ואנו בוהות בו במין תדהמה מופתעת וחוסר אמונה. או היום הראשון בצה"ל. אני מסרבת להתרגש, ונועצת מבטים ציניים ומזועזעים בכל סצנות הפרידה המשפחתיות-בוכיות סביבי (אני באה ממשפחה צבאית – הורידו אותי בשער של הבקו"ם ואמרו לי: "תלכי ישר ושמאלה, יאללה ביי"). כל טלטלות הבקו"ם נראים לי כמו קייטנה מטופשת בהזייה בירוקרטית שתיכף תסתיים ואוכל לחזור ולהשלים שעות שינה. האוטובוס למחנה 80 חולף בצומת רעננה ואני באופן אינסטינקטיבי לוחצת על הפעמון כדי לרדת, והוא לא עוצר.
בזמן אמת אתה קצת במקום אחר. מתעסק בפרטים הקטנים והפחות חשובים של החוויה. למה כל כך חם בעיר הזו, לעזאזל? למה כל האנשים שעומדים לפניי בהופעה הזו מתנשאים מעל מטר שמונים? אם אני אנסה לזוז שמאלה אני אצליח לראות את הבסיסט? זה בכלל בסיסט או בסיסטית? הוא נראה כמו הכלאה בין לינדה מקרטני לבון ג'ובי שנעשתה במעבדה סקנדינבית. והעייפות הזו, להגיע שעות מראש. תמורת כל כך הרבה כסף הגיע הזמן שיוקם אתר פחות מתיש ויותר ממוזג מפארק הירקון. דמיינתי את ההתרגשות העצומה שתהיה מנת חלקי כשפול מקרטני יעלה על הבמה וזה לא קרה כמו שחשבתי. אולי אחרי כל כך הרבה זמן המתנה מייגע המוח ממאן לתפוס שהאדם החביב הזה מולך הוא באמת האייקון הענקי הזה, רבע מהלהקה ההיא, הפרצוף הידוע מעטיפת התקליטים שאתה כל כך אוהב. זה קצת גדול עליך.

b-paul_2555.jpg

b-paul_2648.jpg

b-paul_2764.jpg

b-paul_2536.jpg

אני לא מאזינה לרדיו. פספסתי את כל הספיישלים לקראת ההופעה. המערכת שלי מקולקלת מזה חודשים ולמרבה הצער תישאר כך בשנה הקרובה בשל היעדר תקציב להחליפה. יומיים לפני המופע אני מוציאה אלבומים של הביטלס שלא שמעתי שנים. "אייבי רוד" מבקר מפעם לפעם בפלייליסט שלי, את האחרים קצת זנחתי. אני מנצלת את הקומפקט בסלון בית ההורים הריק. מקשיבה. לא כמוזיקת רקע למשהו אחר כמו שהחיים מרגילים אותך עם השנים להתפשר, אלא כמו פעם – לשבת ולהקשיב בחושך, בלי הסחות דעת. מקסימום לקום ולרקוד עם עצמך בשירים שקוראים לרגליים שלך לזוז איתם. המפגש המחודש הזה עם השירים הישנים כל כך ריגש אותי, זרק אותי אחורה וקדימה בזמן, לאלבום הלבן שכל היחידה אספה כסף כדי לקנות אותו כמתנת יום הולדת לטלי כדי שנוכל לשמוע ביחד בצבא ולהקליט לנו עותקים (לקסטות), וליתר ביטחון גירדנו את מדבקת ההחלפה כדי שלא תהרוס לנו את התוכניות; זכרונות מהפטיפון הראשון בדירה הישנה מול בית חולים מאיר; האלבום שקניתי בלונדון וכל הטיול חיכיתי לחזור כבר הביתה כדי לשמוע; הפעם הראשונה ששמעתי את "אלינור ריגבי".
כשניסיתי לנתח למה בעצם לא התרגשתי בהופעה כמו שחשבתי שאתרגש, תהיתי האם ההתרגשות המוקדמת הזו, בהאזנה לבדי בסלון, באה על חשבון זו בפארק הירקון. כשאני חושבת על זה, תמיד תפסתי את הביטלס כלהקה של אלבומים, מוזיקה מוקלטת, ולא חיה. הקיום שלהם כלהקה מופיעה היה אפיזודה היסטורית בלתי ניתנת לשחזור שנגמרה לפני שנולדתי, וגם אז, כשהחלו להפוך להרכב מרתק באמת מבחינה מוזיקלית, הם הפסיקו להופיע. ההופעה הזו חידדה עבורי את העובדה שעבורי הביטלס היו השירים, לא האנשים מאחוריהם.

b-paul_2762-g.jpg
שימו לב לאיורי הילדים המנופפים בידיהם על הגיטרה, ממש כמו בפזמון של "היי ג'וד"
b-paul_2779.jpg

b-paul_2561.jpg

b-paul_2646.jpg

ואז הלהקה יורדת. פול עם גיטרה אקוסטית, מספר איך ג'ורג' הריסון והוא ישבו כנערים בחדר וניסו לנגן יצירות קלאסיות, ומאחת מהן נולד השיר הבא. "Blackbird singing in the dead of night"… אני עוצמת עיניים ופארק הירקון נעלם בבת אחת. אין ראשים מסתירים, או צפיפות, או מסכי ענק וארט וידאו. רק אני והשיר, לבד בחושך. אינטימי ואישי, אבל מלווה בעוצמה של חמישים אלף איש שכל אחד מהם שר לעצמו בקול חלש, מתבודד עם המילים וחווייתו הפרטית. קסם שמחולל שיר קטן ויפה בצורתו הכי פשוטה ובסיסית.

b-paul_2526.jpg

b-paul_2544.jpg

ברגעים כאלו הגודל הפנומנלי של פארק הירקון הופך מחולשה ליתרון. ברגע השיא, ה"נה נה נה נה נה" של – כמו שפול עברת את שמו – "אהלן ג'וד", כל הקהל מרים את ידיו בשירה גדולה ועל מסך הענק שאירח עד כה וידאו-ארט מלבב נפרשת תמונתו כמו מראה גדולה. 50 אלף איש הופכים למאה אלף, שרים ומנופפים ביחד זה מול זה, מחולל אנרגיה שיכול להספיק לשני מאיצי חלקיקים מתחת לאדמת שווייץ, אנרגיה שכולה נובעת מאיש אחד קטן באופק בחולצה ורודה שיושב מול פסנתר.

b-paul_2798-2.jpg

b-paul_2799.jpg

b-paul_2800.jpg

לא התרגשתי עד דמעות מגודל המעמד, לא חשבתי שזו "ההופעה הכי טובה של חיי" כפי שחזרו שוב ושוב באקסטזה חלק מן האנשים בפארק. כן נהניתי, לא התחרטתי על קניית הכרטיס. בזכות רגעי קסם כמו "Blackbird", וגם: ההקדשה להריסון, השיאים המתפוצצים בתמונה ובזיקוקי דינור של "Live and Let Die" (בהזדמנות זו כדאי לציין שמבחינת וידאו וסאונד, אף הופעה בפארק הירקון לא נשמעה ונראתה מעולם טוב יותר); הקהל שעמד בתור מחוץ לשער לפני ההופעה ושר "We got tickets to Paul"; ההדרן השני המשמח; "A Day In The Life" היפהפה, חוץ מהריתוך של סיומו עם הפזמון של "Give Peace a Chance". בחייך, פול. היילכו שניים יחדיו אם בלתי נועדו? הדבר היחיד שיכול לבוא אחרי יצירת המופת הזו הוא שתיקה של כבוד בת דקה כדי לתת לצליליו האחרונים להמשיך להדהד.
והסוף. שיר הפרידה של להקת הלבבות הבודדים של סרג'נט פפר מתחבר לסיום של צד האלבום המושלם של "אייבי רוד", וגורם לך יותר מהכל לרצות לפתוח את העיניים, לרוץ לפטיפון ולהעביר את המחט לתחילת הצד להאזנה השנייה.
"And in the end, the love you take is equal to the love you make, אה-אהההההההההה"…

b-paul_2752.jpg

b-paul_2563.jpg

סופת שלג של קונפטי בתכול-לבן יורדת על הקהל, מסיחה לכמה דקות של יופי את תשומת הלב מכך שהאורות כבים וזהו זה. עוד כמה שניות של תקווה שאי שם במרחק תפציע דמות קטנה עם גיטרה מזייפת ותוסיף: "Her Majesty is a pretty nice girl…". אבל השלג הקסום נערם על הקרקע, הופך לסתם נייר, עוד עבודה עבור המנקים, והפארק לאט לאט מתרוקן בנחילי פקקים ארוכים. רק המוזיקה ממשיכה להתנגן באוזניים, ממאנת עדיין לעזוב את המקום שתפסה על הדשא.

b-paul_2816.jpg

b-paul_2812.jpg

b-ticket2ride_2081.jpg

(תודה לגל, על המצלמה המשובחת שהשאיל לי. נא לא להשתמש בתמונות ללא רשות בכתב)


 7 תגובות עד כה
כתיבת תגובה

איך תמיד את מצליחה לבטא במילים מה שאחרים חושבים 🙂
אם כי אני בכל זאת הרגשתי התרגשות בכמה רגעים מיוחדים במופע הזה.
אין ספק ש-blackbird היה אחד מהשיאים במופע הזה ואולי אחד הרגעים המרגשים ביותר עבורי..

תגובה מאת ‏Omri-san ‏09.29.08 @ 23:56

אחח, איזה תמונות. בונבוניירה אחת-אחת (תמיד חלמתי לומר את הזוועה הזאת…)

כמעט שבוע אחרי ההופעה ועדיין לא נרגעתי. כל רגע פנוי שיש לי אני מנצלת ללגמוע עוד פיסת מידע על הביטלס, לגמור לוויקיפדיה את כל הרוחב פס החודשי, ולנסות למצוא עוד סרטונים וקטעים מההופעה הזאת.

גם אני לא בכיתי בהופעה, למרות שהייתי בטוחה שעוד יצטרכו להרים אותי מהריצפה מרוב בכי.
הרגשתי אטומה, הרגשה מוזרה שכזאת. הסתכלתי על הדמות הקטנה שמולי, והדמות הגדולה של פול מקרטני במסכים, ולא הצלחתי לקשר ביניהן – לא הצלחתי להחדיר לי לראש שזה אותו בן אדם.
רק כשהתעוררתי למחרת בבוקר, שיחזרתי את הערב הקודם בראש והבנתי שזה לא חלום – התחלתי לבכות. יומיים לא הצלחתי להפסיק. אני רואה עכשיו את התמונות ודומעת שוב.

פול מקרטני!
:O

מאז, בכל פעם שיוצא לי לשמוע את Hello Goodbye במערכת או באוטו (וזה קרה די הרבה, אני כבר חודש לא שומעת כלום מלבד הביטלס), אני מרגישה לחצים חזקים בחזה. אבל ממש חזקים. לו הייתי קצת יותר מבוגרת הייתי מתחילה לחשוש, אבל אני פשוט יודעת שזו ההתרגשות שהדחיקה את עצמה במשך שעתיים וחצי, והתפרצה לה פתאום…

בכל אופן, סורי על החפירה, התמונות היפייפיות היוו טריגר רציני, כנראה
🙂

תגובה מאת ‏Kettercat ‏09.30.08 @ 12:44

אחלה פוסט ואחלה צילומים. חלקם יפהפיים. הסכמתי עם הרבה מחשבות, הרגשות ותובנות שלך. גם לי בלאקבירד היה שיא, אחד מהשיאים בהופעה. שנה טובה

תגובה מאת ‏בדלי ‏10.01.08 @ 11:02

ברשימה הזאת, הצלחת להעביר כמעט במדויק את כל מה שאני הרגשתי. גם אני, כמוך, הייתי בטוחה ב-100% שכאשר פול יעלה על הבמה, אני אתחיל לבכות. אבל למרבה ההפתעה לא היו לי אפילו דפיקות לב. האמת היא שזה קצת הדאיג אותי – אחרי שכל כך הרבה זמן (16 שנים) חיכיתי להופעה זאת, פתאום אני לא מתרגשת? למרות שספרתי את הימים ואת השעות? יכול להיות שאולי האהבה שלי אליו היא כבר לא מה שהייתה פעם?

ומצד שני, אולי לא התרגשתי בגלל שהייתי רחוקה יחסית? (כי אם הייתי באחת השורות הראשונות, אולי הייתי מתרגשת יותר). אולי בגלל שראיתי את רוב ההופעה מעל למסכי הוידאו, התעוררה האסוציאציה של צפייה באחת מהופעותיו ב-DVD? לא ברור לי למה התרגשתי הרבה פחות מכפי שציפיתי שאתרגש, אבל למרות זאת, זה לא פגם בהנאה העצומה שלי מההופעה, שלכל אורכה כמעט ולא הפסקתי לשיר, לרקוד ולהשתולל – דבר שמאוד נדיר אצלי – אולי רק בבית בזמן שאני שומעת מוסיקה, אבל גם אז, אני לא שרה ורוקדת בעוצמה כזאת. ואגב, מייד לאחר שההופעה הסתיימה התקשרתי לאחותי לספר לה על החוויה, והיא אמרה לי מאוחר יותר שכמעט בכיתי לה בטלפון. אז אולי התרגשתי בלי לדעת את זה? מי יודע…. יכול להיות שההלם מעצם העובדה שאני עומדת במרחק של 20-30 מטר מהאיש הגדול הזה שאני כל כך מעריצה, הקהה איכשהו את ההתרגשות שלי ולא איפשר לי לחוש את מלוא עוצמתה.

תגובה מאת ‏לילך ‏10.01.08 @ 21:47

הי.
גם אני לא התרגשתי איך שהוא עלה, אבל התרגשתי כבר תוך כדי. הוא היה מדהים.
אני כן חושב שזהו ההופעה הטובה ביותר שהייתי בה, אם לא ההופעה של חיי, למרות שגם אני תופש את הביטלס כלהקה של אלבומים.
הסתובבתי עם חיוך שלא יורד שלושה ימים אחרי ההופעה, וזה מה שנתנה לי ההופעה.
האמת, שכל מה שאני כותב פה כבר כתבתי אצלי, ורק באתי כדי להזדהות ולהגיד שאת כותבת מאוד יפה, וששמחתי לקרוא, כי כיף לראות עוד אוהבי ביטלס.
ג'וס.

תגובה מאת ‏ג'וס וייס ‏10.02.08 @ 20:39

I find your photos from the gig quite nice and wonderful. Sir Paul is great, his band is great, you're great and most of all Israeli fans are brilliant!
Shana tova!

תגובה מאת ‏NELLS ‏10.02.08 @ 22:30

[…] בעין בלתי מזויינת: פט שופ בויז: קוביזם (פוסט מצולם) And in the end… צילומים ורשמים מאוחרים מפול מקרטני 3 תמונות מאיאן בראון, 2 פסקאות על ביורק תגידו, מינימל […]

פינגבאק מאת ‏אפילו עז ‏06.25.10 @ 17:51כתיבת תגובה

(חובה)

(חובה)