אפילו עז


לינקס 04 עמוק אל תוך הלילה
יום יום שני, 14 יולי 2008, 4:20
3 תגובות

רשימת הלינקים השבועית לכתבות על מוזיקה ישראלית ברשת. בשבוע שעבר כמעט הכרזתי על פתיחתה הרשמית של עונת המלפפונים לנוכח ההיצע הדל של לינקים, והנה, השבוע התמלא קובץ הוורד שלי עד מהרה בקישורים לרוב. למשל: על ניכוס התרבות על ידי חברות מסחריות, שיר ילדים מפי רונה קינן, שתי דעות על אריאל זילבר, גיטרות אוויר, רכבות הרים מוזיקליות, סמי בירנבך, לבוש חדש לשירים ישנים, שלום חנוך משחק בבובות והקשר בין יהודה פוליקר לביסטי בויז.

b-zav-eat_2014.jpg
תמוגר עונת המלפפונים! (בתמונה: הצבה זהבה נרתמת למשימה)

שנה וחצי לאחר פטירתו של המתופף המיתולוגי ז'אן ז'אק גולדברג, פועל בדרום תל אביב חדר חזרות ולימודי תופים לנוער במצוקה על שמו. בפינת ההנצחה ניצבת מערכת התופים של גולדברג (ללא הסנר הכל כך דומיננטי בצליל שיצר, שאבדו עקבותיו). אחרי שיורחב המקום מתכננים לערוך בו מדי שנה ערבי זיכרון לאיש היקר.

עם ההספק האדיר של להקות ופרויקטים שצבר עם השנים, פלא שרק עכשיו יוצא אוסף אלבום אוסף למאור כהן. לצד שירי סולו, פרויקט שירי בודלר, הזבובים, זקני צפת, צמד ראות והבליינים, יופיעו גם שירים חדשים. אחד מהם מחכה לכם בראיון שבתוך הלינק.

משנה לשנה גוברת התופעה שבמסגרתה חברות מסחריות מנכסות לעצמן את התרבות בישראל. אלו לא רק "עבודה עברית" של אורנג' ו"אורבן מוטו מיוזיק" של מוטורולה, אלא גם תערוכות בחסות בנקים, קונצרטים ואופרה. דה מרקר שואל מה זה אומר על השיווק ועל התרבות, כמה זה עולה והאם זה אכן מצליח.
ואני מוסיפה: ולמה כל כך הרבה פעמים כשזו מוזיקה ישראלית, מדובר בקאברים? סמנכ"ל השיווק של סלקום: "אני לא חושב שתפקידנו לייצר אג'נדה בתרבות, אלא לתת את מה שרוצים. אנחנו לא מחנכים לקוחות. כששואלים אותי מה יקרה כשסלקום תשתלט על עולם המוסיקה, אני שואל מה ההבדל? גם חברות התקליטים הן גופים מסחריים לכל דבר. בסופו של דבר, איזה נזק ייגרם לתרבות הישראלית?". וזו בדיוק הבעיה.

קוסאמחשי 7000 הוא אלבום חדש שטרם הושלם, בו נלקחו ערוצי השירה מעשרים שירים ישנים וחוברו לעיבודים חדשים שרקחו אורי כינורות, אדם שפלן, גיא שמי ואבישי כהן, בניצוחו של לני בן בשט. במייספייס אפשר להתרשם מכמה שירים, ביניהם של יפה ירקוני, חוה אלברשטיין והתרנגולים.

סמי בירנבך חוגג השנה יום הולדת שישים, וזו היתה סיבה טובה לאחד את להקתו, מינימל קומפקט. בראיון להארץ הוא מדבר על הימים ההם: "לא חשבנו בכלל. עשינו. שום דבר שקרה לא היה לגמרי הכרתי. להיפך, רוב הדברים היו תאונתיים. אף פעם לא אמרנו, 'בואו נערבב רוק עם מזרחי' או משהו כזה. הכל היה טבעי. עשית דברים, ורק אחר כך אמרת 'או-קיי, אני אוהב את זה'. אף פעם לא מראש. יותר טוב כך – מודעות זה לא דבר חיובי כשיוצרים".
בהופעות האיחוד צפו בן שלו, אור ברנע, חמי אוזן, עינב שיף ואנוכי (מצטערת, מומה, צריך יותר מכישורי גירוד של רשימת הסט-ליסט מהבמה כדי לכתוב ביקורת, או לפחות לשים לב לכך שאחד השירים עליהם כתבתם כלל לא בוצע בהופעה). היום היתה ההופעה האחרונה ומחר אארגן כמה תמונות ומחשבות מבולגנות משהו לפוסט מסכם.

b-sami_0173.jpg
ילד היום הולדת, סמי בירנבך. כמה זמן עד לשישים של פורטיס?

בן שלו מקנא במי שמגלה רק עכשיו את איזבו. באמת שאין צורך. אח, ימי רביעי בג'ה פן בשנתיים שלפני האלבום הראשון… גם אסף נבו מהלל, ובוואלה מצרפים את Slow Disco מתוך הופעת ההשקה.

בשנים האחרונות שומעים על אריאל זילבר בכל הקשר מלבד המוזיקה שלו. את אלבומו החדש לא מוכרים בחנויות התקליטים, והוא משווק אותו באופן עצמאי. דודו כהן מספר שחברות התקליטים והחנויות מחרימות אותו על דעותיו הימניות. ערן דינר לא בטוח אם התקשורת מתעלמת מזילבר או זילבר מהמציאות. במידה מסוימת, הוא אומר, זילבר מעולם לא הסיר מהראש את אותה שקית ניילון שחבש בימי תמוז.

בקרוב תעלה ב-VOD סדרת טלוויזיה חדשה בשם רד בנד העוסקת בלהקת רוק בידיונית המגולמת על ידי בובות. שימו לב לקאסט המרשים של כוכבי אורח, שכולל בין השאר את שלומי שבן, מאור כהן, תיסלם, אפרת גוש, מארינה מקסימיליאן בלומין, הבנות נחמה, ועכשיו מצטרף אליהם לא אחר משלום חנוך. ובינתיים, בערוץ 2 ישתתפו קוואמי וערן צור בסדרה תיעודית על חוויות ימי בית הספר של סלבריטאים שונים. על המסך הגדול: איתן רדושינסקי מהמידנייט פיקוקס עתיד לככב בסרט קולנוע חדש בשם חוזה לך ברח (כן, על שם השיר ההוא של אושיק לוי). עוד אורח מוזיקלי בקאסט: אריק לביא ז"ל.

ראיון עם להקת הסקא-רגאיי הרוסית לוס כפרוס, כולל הסינגל הראשון CCCP להאזנה.

יהודה פוליקר לא הסתפק בצקצוק מול הסרט 'מוסר השילומים' והחליט לעשות מעשה. בספטמבר הוא יערוך שתי הופעות שכל הכנסותיהן יתרמו ל-550 ניצולי שואה. יאסו יהודה.

לארז רונן נמאס שגולשים המורידים מוזיקה באופן בלתי חוקי ולא טורחים לרכוש אותה משתמשים בתירוץ "כי זה יקר מדי". זה לא, הוא אומר, ופיראטים הם לא לוחמי צדק.

באלבום שירי ילדים חדש, הרחק הרחק בארץ כוש, הלחין יונתן אבישי מ-Third World Love משיריו של אביו, אהוד אבישי. באלבום משתתפים ישראל גוריון, מיכל אופנהיים, עומר אביטל, יוני סילבר, עוזי פיינרמן, עידו מוסרי וגם רונה קינן, ששרה כאן את קו ועוד קו.

לכבוד הקיץ, תוכנית הרדיו של יואב קוטנר ב-102FM תשודר גם בימי שישי, בין השעות 18:00-16:00, היישר ממועדון שבלול ג'אז, כולל הופעות חיות וראיונות. אגב, ברביעי הקרוב תשודר בתוכנית הופעה של כנסיית השכל מארחת את פורטיס. אפרופו, אם אתם מחפשים את הפלייליסטים היומיים שלו, תוכלו למצוא אותם מעתה במסגרת משפחת העונג המורחבת.

שי להב מתרגש מכך ששלום חנוך עובד על אלבום חדש.

בסוף השבוע ינוגן האקורד השישי ביצירה המוזיקלית האיטית ביותר בעולם, שכתב ג'ון קייג'. עוד 631 שנים נותרו לסופה. מעניין אם יהיה הדרן.

מחר, שזה כבר היום, בעצם: פסטיבל בשקל. יו"ר הועד המנהל של הפסטיבל מסבירה את משנתו.

אתם מכירים את האנשים הללו. הם עומדים בצד בהופעות או מנסים להסתתר בתוך הקהל, אבל אי אפשר להתעלם מהם. עכשיו הם מביכים את עצמם על הבמה, באליפות גיטרת האוויר של גרמניה. הזוכה, למרבה האירוניה, מקבל גיטרה אמיתית. אולי כדי שיבין את הרמז ויפסיק. (זהירות, תמונות קשות)

להאזנה/צפייה:
סינגל ראשון לפשוטי העם (הרכב מצומצם במיוחד של שוטי הנבואה), בין השמשות שרים מאיר אריאל, אמיר פרי מבצע את שיר הנושא של ממלכתי, שלומי שבן מנגן במרתף 10 את שגר פגר של הבילויים, יובל בנאי ועמיר לב מנגנים אצל קוטנר את מעבר להרים, סינגל חדש לאבישי כהן, רק דקה של יהושע.
ב-20 בספטמבר ייערך אירוע גדול במלאת 95 שנה לשומר הצעיר (שכנראה פחות אופטימי בזקנתו, אם הוא חושש לחכות עוד חמש שנים לחגיגות המאה העגול). בתפריט: אמנים מבצעים משירי התנועה. הפרומו: מיקי גבריאלוב וחבריו לצ'רצ'ילים בביצוע מחודש להשריקה של התנועה.

רכבת הרים לקהיר? הניו יורק טיימס מדווח שבדרום קרוליינה נפתח פארק השעשועים הראשון המוקדש לרוקנרול. יש בו למשל רכבת הרים שהפניות שלה מתוזמנות לפי גניחותיו של רוברט פלאנט ב-Whole Lotta Love, מתקן המבוסס על Nights in White Satin וכמובן אולם משחקי וידאו תחת השם המתבקש Pinball Wizard. אני מנסה לנחש אילו מתקנים היו יכולים להיות בגרסה ישראלית לפארק הזה, מלבד המשינה המתבקשת. רעיונות, מישהו? הוסיפו בתגובות.

לסיום, קליפ ענתיקה: הגרסה הישראלית ל-Sabotage של הביסטי בויז.

חמש ורבע בבוקר. כדאי שאשתיק את הדי ההופעה האחרונים בראש ואלך סוף סוף לישון. מעכשיו חופש מהופעות עד מוצ"ש. לילה טוב.

שמור בנושאים: כללי,לינקס,מוזיקה | 3 תגובות

 3 תגובות עד כה
כתיבת תגובה

שמחתי לקרוא את ההמלצות. ראית את ההופעה של מינימל קומפקט?

תגובה מאת ‏איתמר ‏07.14.08 @ 9:07

מה עם טרמפולינה שקופצת לפי הקצב של "אינק אינק אינקובטור…" של פורטיס?!

תגובה מאת ‏שגיאB ‏07.14.08 @ 11:03

לאיתמר: שלוש מתוך ארבעת ההופעות. ועל כך בפוסט הבא…

תגובה מאת ‏yael ‏07.15.08 @ 1:55כתיבת תגובה

(חובה)

(חובה)