אפילו עז


אמש, אצל מינימל קומפקט
יום יום רביעי, 9 יולי 2008, 17:56
5 תגובות

b-sami_0141.jpg
b-mc_0156-1.jpg
סמי בירנבך, בחגיגות השישים להיווסדו אתמול בערב

הבטחתי פוסט מצולם מההופעה הראשונה של מינימל קומפקט באיחוד הנוכחי, שאירעה אתמול. אני צריכה ללמוד לא להסתבך עם הבטחות שווא. אבל זו לא אני, זה התאורן. אינני יודעת האם הוא ניסה ליצור אפלוליות דכאונית מוארת קלושות כמו באייטיז שתתאים למוזיקה, או שהוא סתם התעצל להרכיב עוד פנסים. קצת יותר אור היה עוזר להתרשם מהבעות הפנים והמחוות בין החברים שלא ניגנו ביחד מאז 2003, ולצלם יותר משלוש ורבע תמונות סבירות. מצד שני, זה לא כל כך משנה. תמונות הן רק בנות דמותו הוויזואליות של שבריר של רגע. את החוויה הכוללת אי אפשר לשחזר או לתעד במלוא עוצמתה כפי שהיתה כשהיית בתוכה, ותמונות לא מגרדות את פני השטח. עדיף הזיכרון שנחרט בראש על זיכרון בן ג'יגה אחד באדיבות סאנדיסק. יום אחד אספר לכם על יופי קורע לב שהחלטתי לא לצלם כשהמחשבה הזו חלפה בראשי, והגעתי למסקנה שהוא חזק מדי מכדי שיידחס לפריים קטן בצורה מספקת. זה היה בנסיעה עצובה ומהורהרת באפריקה, ששיר אחד ליווה במהלכה את מחשבותיי, מתנגן הלוך וחזור לכל אורך הדרך בראשי. במקרה היה זה Everything is Wonder של מינימל קומפקט.

b-mc_0257.jpg
סתום ת'פה, סתום ת'פה. The Howling Hole
b-sami_0173.jpg
He`s so dedicated to words
b-mc_0224-1.jpg

מבאס.
שאי אפשר להריץ לאחור ולחוות מהתחלה עוד פעם.
שאי אפשר להגיע גם היום וביום שישי כי כבר אין כרטיסים.
ש-Disguise, להיט הבמה הכי מוצלח של מינימל, היה בסט ליסט אך שוב פסחו עליו.
ושעם המזל המחורבן שלי הוא בטח יהיה היום וביום שישי.
חסר לכם שאתם עושים את השיר הזה בלעדיי.
או שתחכו ליום ראשון, או שתשלחו מיד כרטיס לכיווני להופעה נוספת כדי לבצע אותו. ברור?

b-4tis_0146.jpg
פורטיס מתאמץ. למטה: מלכה שפיגל שר את Not Knowing
b-malka_0073.jpg

היו כמה קטעים שניכר בהם שלא יזיקו להרכב עוד קצת חזרות. בשיר אחד כל אחד מהחברים פספס בשנייה נוספת את הקצב, וכל פעם אחד מהם קלט בנפרד את חוסר הסינכרונציה וחייך לעצמו תוך כדי ניסיון להדביק את השאר. אבל זה לא הפריע לנו כהוא זה. לא כשקיבלנו את דיאלוג הגיטרות המפעים ב-Peace of Green הנהדר בין ברי לרמי, כש-Everything is Wonder החזיר אותי לכמה דקות לקרעי אגם כסוף זוהר בחשכת הלילה האפריקאי, כשכל המועדון ליווה את מלכה ב-When I go וזכה בחיוך דק ומופתע, או לחילופין שר כאיש אחד דווקא את Loosing Tracks in Time הפחות להיטי, הדפיקות של מלכה בכף יד פרושה על מיתרי הבס ב-The Well, וההתלהבות המדבקת של מקס פרנקן שגם בשירים הכי חורפיים נראה כאילו שמש משמחת של חוף ים קייצי זורחת בתוכו. והביצוע של The Howling Hole, שלא צריך להוסיף לו שום מילת הסבר. לפעמים ההתרגשות, המפגש המחודש עם צלילים אהובים ותיקים והאנרגיה בין העומדים על הבמה הם אלו שעושים את ההבדל בין הופעה טובה לממש מרגשת יותר מכל עיבוד וביצוע מדויק ומוקפד. אחלה מסיבת יום הולדת לסמי, ברי ופורטיס. פיסה של אור בשבוע מלנכולי אצלי. איכשהו דווקא המוזיקה הצבועה בגווני החורף והשחור היא זו שיוצרת אצלי שמחה בלב.

b-mc_0159.jpg
סחרוף עומד רחוק בפינה, אך ממנה משמש כמנצח שמנווט את כל הערב
b-mc_0199.jpg
מצד ימין משקיף אסף רוט, בתפקיד כוח עזר של כלי הקשה, אקורדיון ועוד
b-mc_0184.jpg
פורטיס בפינה השנייה. כשהוא לא עסוק בשירה, הוא מספק קטעי השתוללות כיפים עם הגיטרה
b-mc_0140-1.jpg
הבס של מלכה. פרנקן נחבא בצללים מאחור
b-mc_0095.jpg

בחיי, חבל שלא משכנתי כלייה עבור הוצאותיי המוזיקליות הקיץ ורכשתי כרטיס גם ליום שישי. נו, נתראה ביום ראשון. וכשאני אומרת "נתראה", אני מתכוונת גם ל-Disguise, כן?

b-mc_0040.jpg

עוד על מינימל קומפקט בבלוג זה.

שמור בנושאים: כללי,מוזיקה | 5 תגובות

 5 תגובות עד כה
כתיבת תגובה

אהההה!

אני שם ביום ראשון. מאז האיחוד הקודם (שהחמצתי, לעזאזל) אני מרייר על המחשבה לראות אותם על הבמה. מקווה לא לטבוע בשלולית בארבעת הימים שנותרו 🙂

תגובה מאת ‏ינון ‏07.09.08 @ 20:36

הייתי אתמול. היה נהדר. פעם ראשונה שראיתי אותם.
נשמע שהיה מאוד דומה מבחינת רשימת השירים(והשתוללות הגיטרות ב- piece of green). לבושתי לא שמעתי את desguised אף פעם, אבל לא נראה לי שהוא היה, כי הכרתי את כל השירים (גם אם לא בשמם). מאוד שמחתי שעשו את Everything is Wonder. לא ידעתי אם הוא מה"להיטים" ובתקופה לקראת ההופעה זה היה השיר שלהם שהכי אהבתי לשמוע.
אגב אורות – מידי פעם אור מפנס צהוב לא חזק נשבר על אחד המכוונים של הבס של מלכה וניתז בקרן אור חזקה וממוקדת שרקדה לה בעדינות על הקיר לידי. מתוך האפלולית של הבמה זה נראה כמו קרן שמש שיוצאת דרך חור בעננים. בטח היא לא התכוונה לזה אבל זה היה האפקט הכי יפה בהופעה. גרם לי לחשוב שפנס קטן על גיטרה או על בס שמופעל ברגעים מתאימים יכול להיות הברקה.
אהבתי את התאורה, אבל זו כנראה באמת הופעה קשה לצלמים. עמדתי בצד של פורטיס, ומישהי לפני ניסתה נואשות לצלם את ברי הרחוק מעבר להרי החושך. בזכות המסך הרחב שהיה למצלמה/פלאפון שלה יכלתי לראות מפח נפש אחד אחרי השני. לפעמים זה היה קצת מעצבן כי המכשיר שלה נתקע לי בין הפרצוף לבמה למשך רוב howling hole. אז צלמים – אם לא הולך חכו לשיר הבא או זוזו קצת, אל תחזיקו את המצלמה באותו מקום 5 דקות בלי לזוז, טוב?

תגובה מאת ‏nakamir ‏07.10.08 @ 8:07

באופן כללי לדעתי אסור לשקוע יותר מדי בצילום. הופעה צריך לחוות במלוא תשומת הלב, לא דרך מסך LCD. אם מצאתי מקום טוב לראות ממנו את ההופעה אין סיכוי שאזוז כדי לתפוס זוויות יותר מגוונות לצילומים.

Everything is Wonder הוא שיר שמינימל לא ביצעה בהופעותיה בזמן אמת, רק באיחודים, לדבריו של סמי, שסיפר שלפני זה הם אף פעם לא הצליחו לנגן אותו טוב מספיק בלייב כדי לשלב בסט-ליסט.

יהיה Disguise ביום ראשון. בי נשבעתי.

תגובה מאת ‏yael ‏07.10.08 @ 8:58

אגב, אלא אם התאורה הייתה ממש גרועה, פורטיס היה בלי משקפיים אתמול.

תגובה מאת ‏nakamir ‏07.10.08 @ 9:13

טוב, לא איישתי אתמול את מקומי בשורה הראשונה, אז על מה כבר היה להסתכל? (;

תגובה מאת ‏yael ‏07.10.08 @ 21:57כתיבת תגובה

(חובה)

(חובה)