אפילו עז


לינקס 25 וקאבר מוזר מאוד
יום יום שלישי, 26 מאי 2009, 2:48
אין תגובות

לינקים, וביניהם: שיר חדש לאביב גדג', תמונות נדירות של כרומוזום, תמוז מתאחדת; חווה אלברשטיין, יהורם טהרלב ועוד מספרים על רגעי קסם אישיים משירי ארצנו; אוגנדה חוגגת, כוכב נולד נכשלת, רונה קינן מדברת, האם מוצה טרנד הפיוטים, וקטע נדיר וביזארי של נושאי המגבעת בקאבר מפתיע

b-berry_7071.jpg
בהמשך הרשימה: עינב שיף שואל: מתי הופתעתם בפעם האחרונה משיר של ברי סחרוף?

השמעת בכורה בוואלה לסינגל הראשון מתוך אלבום הסולו הראשון של אביב גדג': עיר בלי זיכרון.

ולשבועיים בלבד, השמעת בכורה לסינגל השני מתוך החדש של אביתר בנאי: עד מחר.

"אחרי OK Computer כמעט לא הייתה לי כבר חוויה כזו דתית עם מוסיקה. אני מיחסת את זה לגיל וקצת לעובדה שאתה מתעסק עם מוסיקה וכל היום כאילו אתה נמצא באולפנים. אתה מקשיב לפרטים אחרת, אתה שומע סאונד ותופים במקום לשמוע שיר" – רונה קינן בראיון למוזיקה נטו.
"זוהי מתנתה הלא ממומשת של בת לאביה, שנבצר ממנו להתענג מכך שהשירים שנועדו לו מבוצעים על ידי אחת מהזמרות הנפלאות ביותר של הזמר העברי", כותבת תימורה על הדיסק החדש ומצרפת ביצוע לייב ל'אתה מתעורר'.

לפעמים נדמה לי שבשובי לארץ עברתי דרך קרע בחלל הזמן. הקאמבק של האייטיז עוד לא נגמר וכבר מתחיל זה של הניינטיז. לוחות ההופעות מלאות בשמות צעירים כמו איפה הילד, תיסלם, קספר, החברים של נטאשה, והנה אנחנו מתבשרים גם על איחודה של תמוז. להירגע, מדובר רק לכמה שירים במסגרת מופע המחווה השנתי למאיר אריאל ז"ל. נדמה שעוד מעט, בהיעדר להקות שטרם אוחדו, יגיע הרגע ממנו חששנו מכל: איזולירבנד. בינתיים יש קבוצה בפייסבוק שקוראת לחזרתה של כרומוזום. זה לא מעניין כשלעצמו (ולטעמי כרומוזום 1 גם לא הכי מרתקת בעצמה), אבל שימו לב לתמונות הנדירות, ובמיוחד זו. מה שמזכיר לי ששולץ האיום גם הוא במתקאמבקים הצפויים, עם השיר הזה. יותר הרמוני משציפיתם, לא?

b_4933.jpg
שולץ, בחגיגות השלושים לפלונטר, ינואר 2008

פרופ' נסים קלדרון חושב ש"אדמי השפתות", פרויקט שירי אבן גבירול של סחרוף-מוכיח, הוא אלבום מכונן. הוא נפגש לשיחה עם השניים, אך המאמר (המעניין) שלו עוסק בעיקר באבחנותיו וברקע לפרויקט. ואילו עינב שיף עצבני (וקולע בשורה התחתונה שלו): אלבום נהדר או לא, "'אדמי השפתות' צריך להיות זה שיסיים את סאגת הרטרו-עבריות עתיקה הזו ולסמל את תזוזתה לכיוון מדפיהם של מורים יצירתיים לספרות. כי יותר משאבן גבירול צריך את הדברור של סחרוף ומוכיח, הרוק הישראלי, שהפעם האחרונה שחווה תור זהב או תור כלשהו הייתה בדרך לשירותים, צריך את שניהם באופן בהול יותר. הוא צריך אותם בחזית של האמירה הברורה והנוקבת, זו שהמאזין יוצא מתוכה לא עם שיעור היסטוריה, אלא עם חומר למחשבה, זו שבסופו של דבר הופכת לסיבה בגינה הוא אוהב מוזיקה ישראלית". לאמר: די עם טרנד הפיוטים, הבו לנו חומר מקורי חדש. עד אז, השירים 'כתב סתיו' ו'מה לך יחידה' להאזנה. ואתם? יש בכם עוד כוח לפיוטים?

עוד עונה של התוכנית המפומפמת והמשעממת עולה לאוויר, והכתבות בעקבותיה: בגלובס תוהים מה נשאר מההבטחה הגדולה של כוכב נולד, ומדוע בעצם יצאו ממנה כל כך מעט כוכבים במוזיקה הישראלית? בעכבר העיר שואלים את אותה שאלה, אבל משום מה חושבים שנינט היא היוצאת מן הכלל (שטויות, מבחינה מוזיקלית היא עדיין לא פדתה את השטר, אפילו מבחינת הצלחה מסחרית אלבום הבכורה שלה היה אכזבה ביחס לציפיות). לעכבר יש תיאוריה: "אנחנו מתעניינים בכוכבים הנולדים שלנו כל עוד הם מפורסמים והם מפורסמים כל עוד אנחנו מתעניינים בהם – המוזיקה שהם עושים היא אולי רק עוד פריט זניח במעגל הזה". או כמו ששיער פורטיס בראיון לפני זמן מה: אנחנו רואים אותם כל הזמן על המסך בחינם, למה שנרצה לצאת מהבית ולשלם על הופעה שלהם?

אפילו הפרומו לכוכב נולד שרקח המוזיקאי קותימן מככב בטורי הדעות: בן זילכה משווה בינו לבין הביצוע של נינט לזוהר ארגוב, ותומר ליכטש מסכים. "ל-Thru-You", הוא אומר, "מגיע יותר, וגם לנו".

רק השבוע גיליתי שבתחילת אפריל יצא גיליון מיוחד של "מוסף הארץ" בסימן "בוא שיר עברי" (אולי כי את זמן יציאתו העברתי בניסיון לישון על רצפתו הלא נוחה של שדה התעופה בבואנוס איירס). מה בפנים: חייו ושיריו של נחצ'ה היימן, ו-21 סיפורים על רגעי קסם אישיים משירת ארצנו, על פי חווה אלברשטיין, נסים קלדרון, דני דותן, יורם טהרלב, יהודה עדר, חיים גורי ועוד.

בסוף השבוע הקרוב ישתתף יהלי סובול בסדרת "סיפורים באוזן" של האוזן בר, והוא כבר בלחץ מקטעי הקישור. בינתיים הוא נזכר בסיפור של עמיר לב על 'הקונפורמיסט'.

איתמר ווינר ואורי קריסטל מאוגנדה, ממעוזי התרבות האלטרנטיבית בירושלים, בוחרים עשרה תקליטים אהובים לכבוד יום ההולדת הרביעי של המקום. סיבה טובה להיזכר בראיון שערך איתם רוגל אלפר לפני כשנה.

אחרי כל כך הרבה נפילות ובחירות תמוהות, הנה מגיע גל של מופעי חימום אטרקטיביים: אחרי שמשינה הודיעו שיבצעו את כל "מפלצות התהילה" לפני כריס קורנל (בחייעת, אפשר לקנות כרטיס למופע החימום בלבד?), מסתמן שמונוטוניקס יחממו את פיית' נו מור. מעניין מי יחמם את הפט שופ בויז, שהודיעו על הגעתם ב-21 ביולי (ולמה זה עולה 260 ש"ח, לעזאזל).

היס רקורדס נותנים לכם להאזין לאירוח של נדב אזולאי בתוכניתו של קוטנר.

הרי זיווג משונה למדי: ריטה ושלומי שבן שרים דילן ביחד.

הורדה חינמית: EP חדש ל-Shitty City, ניו מטאל מעכו, לא פחות.

שיר נוסטלגי לסיום: אח, יוטיוב. הפנינים המשונות שמתחבאות בתוך האוקיינוס הרחב של הזבל. למשל, האם אי פעם יכולתם לשער שנושאי המגבעת יבחרו לעשות קאבר דווקא לשיר הזה?

(אי שם במגירה חשוכה בבית, מתחבאת אצלי קסטה שבה נושאי המגבעת הוזמנו לשיר בגל"צ. רם אוריון הגיע ופצח ב"זה הקיץ האחרון שלי איתכם")

לילה טוב וחג שבועות שמח!


 אין תגובות עד כה
כתיבת תגובהכתיבת תגובה

(חובה)

(חובה)