אפילו עז


לינקס 19
יום יום חמישי, 13 נובמבר 2008, 1:16
2 תגובות

מה בלינקים: איך הוקלט אלבום הבכורה של פוליאנה פרנק בתקציב בן 30 שקלים, נושאי המגבעת ודורלקס סדרלקס ניצלים מפח הזבל, תולדות הסימפול, איוב ברכבת ישראל ויואל משה סלומון בפקקי גוש דן, ולמה תמיד בטקסי יום הזיכרון שרים את אותם שירים?

b-mmb_7039.jpg
פסטיבל הפסנתר משתלט על רשימת הלינקים!

מסיבות שונות ומשונות מחפשת כותבת שורות אלו באופן נואש אחר חבילה של משחק האייטיז הפופולרי "רביעיות אלי אוחנה" – כל היודע על מקום הימצאה של אחת כזו, אנא שתף בדחיפות.

רזי בן עזר משחזר לבלוג שלו את הסיפור הלא ייאמן על הקלטות "חיה ומתה בארון" של פוליאנה פרנק, שפרסם בזמנו בפורום מוזיקה ישראלית ב-ynet. כך הוקלט האלבום בלילה גנוב אחד, בתקציב של שלושים שקלים.
ובאותו עניין, מצלמת הוידאו של וואלה ביקרה השבוע בתקליטיה הפרטית של אליוט, היא שרון בן עזר.

ברגע האחרון ניצלה מצלילה לפח הזבל סדרת תצלומים של להקות שוליים ירושלמיות מסוף שנות השמונים: פלסטיק ונוס, סרטן השד, דורלקס סדרלקס, מע"צ, 3 ח' (בקרוב בהוצאה מחודשת), ישראל וגם "הצילום שבו נושאי המגבעת נראים כמו להקת חתונות פרסית" כדבריו של פישוף. "כולנו הגענו מסוג של ריק", הוא אומר על הלהקות המתועדות, "ירושלים היתה מקום די לא נעים מבחינה תרבותית. לא היה שום דבר שיכולנו להשתייך אליו, אז ניסינו ליצור בעצמנו את הדבר הזה, לבנות עולם שיהיה שלנו". ב'הארץ' נזכרים בסצנה ההיא, והתמונות יוצגו בתערוכה בחנות הירושלמית אוגנדה.

להקת טיפקס מתפרקת. תימורה לסינגר נפרדת: "המוזיקה של ההרכב הזה, שבא משדרות ונשמע כמו להקת חתונות סהרורית, שערבב מקצבים ים תיכוניים בלקניים הרבה לפני שזה נהיה אופנתי, מוסיף דיסקו ואלקטרוניקה ובעיקר מחליף צבעים בכל אלבום – תמיד נשמעה בדיוק כמו ההוויה הישראלית: שורשית אבל מושפעת מטרנדים". גם הדורבנים התפרקו השבוע, אבל אף אחד לא שם לב.

פסטיבל הפסנתר ייערך בימים הקרובים בסוזן דלל בת"א, וכנראה ששוב אעדר ממנו בזכות שילוב של מחירים יקרים ושידוכים תמוהים (אילו פרעות עולל ברט אנדרסון שתקעו אותו לזמר דואטים עם אביב גפן?). מה שבטוח, יחסי ציבור לא היו חסרים לפסטיבל, וכל מופע ממנו זכה לנתח בעיתונות הרשת: נעם רותם והמשוררת דורית ויסמן סיפרו לטל גורדון על הסרטן ושיריו של צ'ארלס בוקובסקי שחיברו ביניהם, גורי אלפי שר על שפמים ב-ynet, עינב ג'קסון כהן שוחחה עם NRG ועם דורון גל, וואלה ביקרו בחזרות לקראת המופע של שולי רנד ושמעו שיר חדש; מרינה מקסימיליאן בלומין שרה עם אונילי ואיה כורם את "שולחן הכתיבה" מתוך ערב "נשים שרות ערן צור", יונתן רזאל מספר על המופע שלו, וכנ"ל עמית ארז ואמילי קרפל. ולקינוח כתבת וידאו מהחזרות למופע המשותף של דניאל סלומון ויהונתן גפן, עוד מקרה של הילכו שניים יחד אם בלתי נועדו.

בעקבות הטקס השנתי בכיכר רבין תוהה יאיר יונה מדוע תמיד בוחרים בטקסים שכאלו את אותם שישה-שבעה שירים וטקסטים שכמו נלקחו מפק"ל ימי זיכרון, במקום לבחור בתכנים שיפעילו את הראש, שירגשו באמת: "הבעיה היא, שחוסר הקבלה הזו, של תכנים חדשים, היא גורם מנוון. ואנחנו, כמדינה צעירה, חייבת לקבל רענון תרבותי כדי לצמוח כחברה ומדינה".

אתר הביקורות המשובח, השרת העיוור, יחגוג מחר (שזה כבר בעצם היום!) במפגש ראשון, שכנראה אפספס מפאת היעדר טרמפ וזמן ושנאה יוקדת לתחבורה ציבורית. חוץ מכותבי השרת לדורותיהם, יהיו שם גם סגול 59, מורפלקסיס, מודרן דאנס קלאב ושוגר שוסטר. בוואלה ניצלו את ההזדמנות ושוחחו עם עורך מגזין השרת.

בכלכליסט מתעלמים מההספדים לחנויות הדיסקים האמיתיות, אלו שאתם מכתתים רגליכם אליהן ומדפדפים במעמדי האלבומים בחיפוש אחר מציאות, ובוחרים את הטובות ביותר לטעמם. איכשהו אין שם אף חנות משומשים או חנויות מתמחות. את מי הם פספסו בגדול לטעמכם?

אורי רז ממארש דונדורמה ממשיך את הסקירה שלו ב"קסטה" על תולדות הסימפול, או איך הפכה ההקלטה מכלי לשימור מוזיקה לדרך ליצירת מוזיקה חדשה.

חברת פטיפון מבקשת לשים קץ לערימות הפלסטיק שמייצרים הסינגלים שנשלחים לוועדת הפלייליסט הגלגלצית, על ידי המרתם בקובץ mp3. שירות אקולוגי חשוב, במיוחד כשנזכרים בכתבה של ידיעות אחרונות על מקום מנוחתם של סינגלים רבים שנשלחו לתחנה, בפח הזבל שמאחוריה. עכשיו נותר רק לקוות שמישהו ישים קץ גם לגלגלצ עצמה.

אם ליברטין קוראת כאן עכשיו, היא בוודאי מקפצת במחול גשם אינדיאני עולז מסביב למחשב: מקהלת גבעול חוזרת. שיירד כבר גשם, גשם, גשם!

בשבוע שעבר סיפרתי לכם על השחזור לעלילות השיר "הבלדה על יואל משה סלומון" בפתח תקווה. דמיונו של יורם טהרלב, כותב השיר, מיד ניצת, והוא מיהר לעדכן את הטקסט ולספר על קורותיהם של חמשת הרוכבים בדרך לפתח תקווה, 2008.

הופרדו בלידתם ואוחדו על מדף חנות התקליטים הקרובה למקום מגוריכם?

לא קשור למוזיקה ישראלית, אבל הייתי חייבת ללנקק לדבריו הקולעים של עמית אלון, ולו רק בגלל הציטוט: "לו רק היו רכבות בימיו של איוב היה מתרחש הסיפור בסבידור מרכז".

להורדה חינמית, עוד אוסף במתנה מבית היי פייבר: הקבינט, שמאחד שלל שמות בהיפ הופ המקומי, כמו כהן את מושון, פלד ואורטגה, לוקץ' ואחרים.

b-panic_3894.jpg
פאניק אנסמבל, קליפ חדש (התמונה צולמה באינדינגב האחרון)

להאזנה/צפייה:
* וואלה ביקרו בחדר החזרות של קולולוש, ומצאו אותם בעת חזרה עם מירה עוואד על People of the Street. יש גם סינגל חדש מתוך אלבום שבדרך.
* הקליפ החדש ל-Jewish Women של פאניק אנסמבל.
* אמדורסקי שר באולפנו של קוטנר את "רכבת לצפון" לקראת מופעי ההשקה לאלבום שייערכו מחר. וואלה הלכו על ספיישל א.א. לכבוד האלבום.
* פליינג בייבי בביצוע לייב ל-True Romance.
* קליפ ל-Running Against של בצפר, שחוגגת עשור.
* חלומות של אחרים, קליפ חדש לעידן רייכל.
* שיר חדש לאיילה אינגדשט מתוך אלבום חידושים לשירי רחל.
* הללי, שיר חדש של נוודי האוכף.

קליפ נוסטלגי לסיום: התכוונתי לפרסם את הרשימה בלילה בין שני לשלישי, ואזי לשבץ בה כל מיני שירים ישנים על ערים לכבוד יום הבחירות ברשויות העירוניות. זה לא יצא בגלל עיכובים (חיוביים, לפחות מבחינתי), אז נסתפק בבחירה השחוקה הזו.

שמור בנושאים: כללי,לינקס,מוזיקה | 2 תגובות

 2 תגובות עד כה
כתיבת תגובה

קיבלנו גשם בין אם הוא קלט את הריקוד המנטלי שלי כשהבשורה המשמחת נודעה לי בתחילת השבוע או לא. נו, נכון שתבואי?

תגובה מאת ‏_LiBERTiNE_ ‏11.14.08 @ 16:11

אני מקווה שכן, אבל החודש הזה בעייתי משהו. נראה…

תגובה מאת ‏yael ‏11.15.08 @ 16:54כתיבת תגובה

(חובה)

(חובה)