אפילו עז


הר שדרות רוקח בידינו! או: תמונות מיום כיפור תל אביבי
יום יום חמישי, 16 אוקטובר 2008, 0:32
11 תגובות

b-kipur_0334.jpg

b-kipur_0321.jpg

כשאתה ילד, הכל נראה גדול יותר, צבעוני יותר, מלא פוטנציאל להפוך לסצנת הרפתקאות מדומיינות. אתה יכול לברוא בתוך החדר שלך, מכריות, רהיטים וצעצועים ספינות פיראטיים, מחנה בלב שמורת ספארי או שדה קרב. אז מה יותר כיף מיום שבו מניחים בכף ידך את המפתחות לעיר הגדולה? בכל יום רגיל היא ארצם של המבוגרים. מלאה הגבלות: שלטי איסור, מעברי חצייה, תנועה סואנת. אין בה מספיק שדות ירוקים ללכת בהם לאיבוד או אופק פראי לחלום על המסתתר מאחוריו. אבל ביום כיפור תל אביב הופכת לעיר אחרת, למגרש משחקים ענק לילדים, שבו הכביש המטפס מעלה בשדרות רוקח בואכה נמיר הוא הר עצום שאתה יכול לכבוש ללא הפרעה. ילדים בני חמש עומדים בתחתיתו, ממש על פס ההפרדה, מביטים למעלה בייראה והדרת כבוד, אומדים את הדרך לפסגה. ואז מדוושים ברגליים הקטנות מהר-מהר-מהר, מגיעים למעלה, עוזבים את הברקס ו-וווווווווווווווווווווווייייייייייייייייייי!!!!!!!!!!!

b-kipur_03071.jpg
b-kipur_0305.jpg

יום כיפור הוא היום הכי יפה בשנה בתל אביב.
בעירי, כפר סבא, אני מסתגרת בו בבית, עם הסרטים, הדיסקים, המחשב. הלא הרחובות רועשים ועמוסים לעייפה בהולכים פטפטניים וילדים צווחניים בחג, וממילא בכל יום נתון אחר בשנה תוכל בשעות הערב לשוטט ברחובות ריקים מרכב, לנשום אוויר נקי וליהנות מהשקט. בתל אביב, לעומת זאת, הטרנספורמציה מוחלטת: מעיר של בעיות חנייה, בתי קפה, חפירות באבן גבירול, המולה, פוזה, לחות מעצבנת ותנועה בלתי פוסקת לעיירה שלווה שטופת שמש. נדמה שהיא מתכווצת. השתרכות הפקקים באיילון מומרת בנסיעת אופניים שקטה בנתיביהם הארוכים והפתוחים. אפילו אבן גבירול על בתי הדירות הישנים עם התריסונים המכוערים ועבודות השיפוץ הבלתי נגמרות נראה לפתע כמו שדרה מלבבת. מדרכותיו העמוסות ביום יום ריקות. את מקום המכוניות תופסים הולכי רגל, אופניים, סקייטבורדים ורולרבליידס. ילדים משחקים במסירות בין הנתיבים. כשעוברת מכונית משטרה בשדרות רוקח הם ממהרים לנצל את הזכות הבלעדית הזו שקיימת יום אחד בלבד בשנה לעקוף אותה מימין באופניים על הגשר, ואז לנסוע לפניה הכי לאט שאפשר.

b-kipur_0390.jpg
b-kipur_0388.jpg
אבן גבירול
b-kipur_0406.jpg
בוגרשוב פינת קינג ג'ורג'
b-kipur_0300.jpg
שדרות רוקח
b-kipur_0326.jpg
דרך נמיר
b-kipur_0341.jpg
לא לצאת מהקו! טיול על פס הפרדה

גולת הכותרת היא נתיבי איילון. בלילה רוכבי האופניים שומרים מרחק. פה ושם עוברת מכונית בודדה בחושך במהירות מטורפת, ומשאירה אחריה רק פס דק של אור בצילום.

b-kipur_0272.jpg
דרך פתח תקווה בערב יום כיפור

בבוקר, קשה לעמוד בפיתוי להציב רגל על מסלולי האספלט הארוכים, מין הרגשת כיבוש של נחלתם הפרטית של המכוניות. אמא ובת בלבוש ורוד מחליקות ברולרבליידס מרוקח עד מחלף השלום. חבורת ילדים על אופניים עוצרים לשיחה באמצע הנתיבים לרגלי בנייני המשרדים העצומים שמתנשאים אל על.

b-kipur_0348.jpg
b-kipur_0354.jpg

b-kipur_0351.jpg

אני משקיפה מהגשר, ואז מחליטה להצטרף. טיול רגלי באיילון.

b-kipur_0359.jpg
קצה חץ הכוונה
b-kipur_0371.jpg
שלכת סתווית באמצע נתיבי איילון
b-kipur_0374.jpg
עברתם עליו אלפי פעמים. אף פעם לא הסתכלתם עליו מקרוב
b-kipur_0361.jpg

כשאני מסתכלת בחלק מן התמונות שצילמתי, נדמה לי שאם הן יהפכו לשחור-לבן, אולי טיפה מצהיב בצדדים, הן ייראו כמו גלויות מתל אביב הקטנה של פעם, כשעוד לא היו כל כך הרבה מכוניות ברחובות.

b-kipur_0299-bw.jpg
b-kipur_0287-bw.jpg
אשלייה נוסטלגית

אנחנו צועדים בלילה ברחובות, מתפעלים עד כמה האוויר התל אביבי נטול המכוניות פתאום נעים וצלול, קריר קצת. חולפת אצלי המחשבה שבעצם יום כיפור הוא הפיצוי האקולוגי של היהדות לל"ג בעומר.

b-kipur_0316.jpg

b-kipur_0333.jpg

b-kipur_0343.jpg

דווקא כשהתנועה דוממת, משהו בעיר מתעורר בבוקר יום כיפור לחיים. איזו תחושת חגיגיות. שלט בקינג ג'ורג' מזכיר שהיום הזה קצר ובר חלוף.

b-kipur_0402.jpg

כשהשמיים מתחילים להתכהות אנחנו יושבים על המרפסת של נורית עם כוסות תה חם, מסתכלים על יושבי בית הכנסת שיוצאים לרחוב לחפש ברקיע כוכבים ראשונים המסמלים על צאת החג. אני צועדת בחזרה לאבן גבירול, ועם כל צעד מתחילים להיפתח עוד בתי קפה, פיצוציות וחנויות, ועוד מכונית מותנעת, דוחקת את האנשים בחזרה אל מקומם על המדרכות, נושאים על גבם סקייטבורד או קורקינט. האוויר שוב מתמלא בפיח ורעשים של עיר. קצת עצוב לראות את המרחב פתאום מצטמצם ומופקע למען הרכבים. עד השנה הבאה.

b-kipur_0335.jpg

(תודה לעמרי על המצלמה. נא לא להשתמש בתמונות ללא אישור בכתב)


 11 תגובות עד כה
כתיבת תגובה

איזה פוסט מצויין.

תגובה מאת ‏אדוה ‏10.16.08 @ 18:26

מצויין. ואני אומרת – יןם ללא מכוניות כל 4 חודשים. שבת אחת כל 4 חודשים שבה הכבישים שייכים לילדים, להולכי הרגל ולכל המטיילים בכוח השרירים באשר הם. חגיגה ישראלית

תגובה מאת ‏אורית ‏10.16.08 @ 22:21

בלי צל של ספק היו הכי טוב של השנה. בתור אחד שמגיע ממושב קטן, אף פעם לא ראיתי את העיר ביום הזה. אני בטוח שהמעבר הרבה יותר דרמטי ומרטיט את הלב הרבה יותר. כיף לראות את התמונות. ובמובן הזה, לא כל 4 חודשים, אלא כל שבת… אני לא דתי בשום מובן כזה אבל היה מדהים אם היינו זוכים לשקט הזה בכל שבת, בלי מכוניות, בלי הרבה חשמל. רק שלווה כזו שיורדת על הכל, מכסה את החיים במין שמיכה נעימה כזו, קצת כמו לששכב במיטה ביום חורפי במיוחד, עם כוס שוקו חם, ולהסתכל החוצה דרך חלון ענק…. נעים.

תגובה מאת ‏רחמנ אליצן ‏10.18.08 @ 18:48

אני בעד לעשות עוד יום שכזה פעם נוספת בשנה, הפעם חילוני – כך גם הדתיים יוכלו ליהנות מיום אחד של שקט ברחובות.

תגובה מאת ‏yael ‏10.19.08 @ 13:50

יעל.. מצויין. 🙂

תגובה מאת ‏רחמנ אליצן ‏10.19.08 @ 19:25

אהבתי 🙂
בתור קיבוצניק, שעד השנה בילה את ימי כיפור שלו, או בקיבוץ, או בחו"ל, או בצבא, השנה לראשונה עשיתי שני דברים שהמחישו לי מחדש עד כמה אני אוהב את היום הזה.

גם, לראשונה רכבתי על האופניים, ומכיוון שהייתי צריך לפצת על כל השנים בהם לא רכבתי אז הארכתי את דרכי ורכבתי מהקיבוץ עד לדירה שלי בעיר.

וגם, לראשונה ראיתי כיצד נראית עיר ביום כיפור. כיצד כל הרחובות מתרוקנים ממכוניות ומתמלאים בילידים על אופניים, פשוט תענוג.

כתבתי על זה עוד, כאן…:
http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=1344066

תגובה מאת ‏melquiadess ‏10.21.08 @ 20:59

מהממת.

תגובה מאת ‏candy ‏10.27.08 @ 18:54

לא פחות מצמרמורת. ככה זה צריך להיות. אנשים ולא מכוניות. איזה יופי.
(את הסרט על קוריטיבה של ניצן הורוביץ ראית? )

תגובה מאת ‏חמוטל ‏10.30.08 @ 13:41

פוסט מקסים! וכל הכבוד לך על כך שהצלחת לצלם את השקט!

התענוג הכי ענק שלי בתל אביב (מאז שאני ילדה) הוא טיול של יום כיפור, נגד כיוון התנועה, בכבישים הכי סואנים.

מחכה כבר ליום כיפור הבא 🙂

תגובה מאת ‏תימורה ‏10.30.08 @ 18:11

איזה תמונות יפות

תגובה מאת ‏איתמר ‏11.11.08 @ 10:48

[…] ללכת את נתיבי איילון ברגל מדי בוקר (וזה לא פיקניק, אני ניסיתי). דאחקה נוספת על רישום הפטנטים מצד שלושה אמריקאים […]

פינגבאק מאת ‏אפילו עז ‏10.02.10 @ 20:24כתיבת תגובה

(חובה)

(חובה)