אפילו עז


לינקס 15 לחג
יום יום חמישי, 9 אוקטובר 2008, 10:34
2 תגובות

בוודאי שמתם לב שרשימת הלינקס השבועית טרם עלתה. היא היתה אמורה להתפרסם בשלישי בערב עם שלל לינקים שיעסיקו את הכופרים במהלך החג. קיבצתי אותם במסמך וורד שאותו לא שכחתי לגבות עם שאר חומרים חיוניים לעבודה על כרטיס זיכרון, ויצאתי להעביר את חפציי לדירה התל אביבית החביבה עליה אני עושה בייביסיטר כעת. במהלך הנסיעה נזכרתי ששכחתי לבדוק האם בדירה יש כבלים או יס. משהגעתי, נוכחתי שאינני מוצאת את השלט. זה כשלעצמו היה נסלח, לו הייתי מוצאת את הטלוויזיה. איך לא חשדתי. הלא הרהיטים בסלון לא פונים לשום כיוון באופן מוגדר. ולמה יפנו? לחלון תל אביבי בעל תריסונים מפוייחים שממנו נשקף נוף מרהיב של התריסונים המפוייחים של השכן ממול? הקטע המפליא הוא שיש מכשיר DVD, יש המון קלטות וידאו וסרטים. אבל לא טלוויזיה. סירבתי להאמין. אולי זה כמו בתוכנית של ג'יי לנו. יש איזה כפתור נסתר שלוחצים עליו ומסך דק עולה מאחורי הספה. או כמו בדירה של ברני מ"איך פגשתי את אמא" – אולי כל הקיר הוא בעצם מסך ענק מהמם בגודלו, שפשוט הוסווה משום מה כטיח פיפטיזי לא אחיד בכתמתם-צהוב. בדקתי אפילו באמבטיה. לכו תדעו. אבל לא, אין פה טלוויזיה! בצר לי ניגשתי למחשב להתחיל לעבוד על הרשימה. אינטרנט – יש! כרטיס זיכרון – יש! קבצים על הכרטיס – יש! הכבל שמחבר את הכרטיס למחשב – d'oh!
וכך באיחור מה, רשימת לינקס חלקית למדי מהמעט שהצלחתי לשחזר מזיכרון מוחי הפרטי והמקרטע, אבל יאללה, זה לא שיש לכם אופציות בידוריות חלופיות בשעות הקרובות…

שאלה 14: אתה מקים להקה ואתה מחפש מתופף משובח להרכב. אם אתה בקיא בסצינה, סביר להניח שתבחר ב:
1. עידו בלאושטיין, אבל ממילא הוא יוחלף ע"י חגי פרשטמן
2. גיא שכטר, אבל ממילא הוא יוחלף ע"י חגי פרשטמן
3. רן שמעוני, אבל ממילא הוא יוחלף ע"י חגי פרשטמן
4. חגי פרשטמן
בין כל סיכומי השנה המייגעים, קיוב החליטו לבחון את הקוראים בחידון סיכום השנה האלטרנטיבית. לצדו מופיעה גם רשימה מסורתית מן המניין של בחירת אלבומי השנה של קיוב.

"הסצינה של להקות הקצב היתה חלטוריסטית. היה כישרון, אבל הוא היה גולמי. ופתאום הגיעו האנשים האלה, שגדלו בתרבות פופ חיה, והביאו אתם סטנדרטים חדשים של כתיבה, של חשיבה", אומר ערן דינר, בכתבה שמקדיש עיתון הארץ לתופעת שחקני החיזוק הזרים של להקות הקצב הישראליות בשנות השישים והשבעים: רוב הקסלי האנגלי וסטן סלומון הקנדי מהצ'רצ'ילים, דייב ואטס מהאריות, אייב אורצ'ובר מעוזי והסגנונות ואחרים.
וכבונוס, רזי בן עזר מספר את סיפורו של מתופף להקת "העכבישים", ג'ון בנקס – האיש שניגן גם עם הביטלס וגם בועז שרעבי.

"היתה גם התמרמרות בבית, למה השבת נכנסת דווקא ב-16:42, מה היה קורה אם הינו מכניסים את השבת ב-17:30. ניסתי להסביר שזה כמו טיסה. עוד רגע המטוס ממריא וצריך לדייק. טיסה לזמן אחר. אל השקט, אל הרגע שבו הטלפונים לא יצלצלו, המחשב כבוי, כל המנועים דוממים".
עד שייכנס לאולפן בתחילת החורף כדי להקליט אלבום רוק חדש, אפשר להישען על המילים של אהוד בנאי בכתבות לרגל אלבום הפיוטים שהוציא. ראיון במקור ראשון, והמאמר היפה שבו כתב על שירי האלבום עבור ידיעות אחרונות לפני כשבועיים.

"תל-אביב, איש אחד נוסע באופניים מול בניינים גבוהים ואפורים, מול רעש בלתי פוסק וגירויים חזותיים מתישים, מול לכלוך רב שמתאסף ומתווסף לו, איש של שקט וניקיון, אי של שקט". שמש שמש היקרה מציעה לבלות את החג עם המוזיקה של שלום גד, ומביאה סקירה עמוסת המלצות ולינקים לכתבות, בוטלגים וראיונות.

ראיון עם נדב אזולאי, יוצר ומי שעומד מאחורי אולפני קקטוס הבאר-שבעיים עם דויד פרץ: "הציעו לי להשתתף ב'כוכב נולד' ואולי עשיתי טעות שלא הלכתי, כי יכול להיות שייקח לי עוד חמש שנים להגיע למקום הזה, אבל מרגע שמלבישים אותך בבגדים האלה אתה לא יכול להופיע עירום בשום צורה. יכול להיות ש-100 אלף איש ישמעו אותי, אבל אף אחד לא יקשיב".

ואפרופו דויד פרץ, בבלוג שלו הוא מנסה לעמוד על ההבדל בין בדרן לאמן.

אוהד פישוף וישי אדר חוזרים לבמה ולעבודה משותפת, תחת השם "בני המה", ולשיר הנושא תוכלו להקשיב כאן. בן שלו הציץ ותהה האם כך היתה נשמעת נושאי המגבעת של גיל 16, לו היו בידי השניים את האמצעים הטכנולוגיים המתאימים באמצע שנות השמונים. ישי אדר מספר על הפרויקט ועל ההשוואה הבלתי נמנעת ללהקה ההיא: "בהתחלה אפילו הגדרנו את בני המה כהמשך למה שנעצר ב'הבא בתור הוא כלום', רק בלי להיות נושאי המגבעת".

בבלוג הקבוצתי "ההם", תחת פרויקט בשם המסקרן "איך הרסה הספרות את חיי", מצאתי השבוע את המאמר הזה אודות עזרה בדרך של נעם רותם. ואם אתם כבר שם, שווה להציץ בפרויקט מרחבים (הלא מוזיקלי בעליל, אבל מעניין).

שבק ס' השיקו את אלבום הקאמבק שלהם ביום שבת שעבר. בוואלה הקדישו להם ספיישל כולל קטעים מהחזרות, קליפים מהארכיון ושיר ממופע האיחוד ברעננה. במדור 'השוק השחור' סיפקו הצצה לחזרה להופעה עם האורח מוש בן ארי, ולקטע מתוך סרט תיעודי על הלהקה שייצא בחודשים הקרובים.

"אנני דיפרנקו אימצה את הסטייל שלי כדי להגיע לאן שהגיעה ולא מתביישת להגיד את זה. הופעתי אתה ופתאום היא התחילה לדפוק על הגיטרה. שאלתי אותה מאיפה זה בא והיא אמרה 'ממך, אידיוט'". ראיון עם דיויד ברוזה.

אחרי שדיויד ברוזה התחרע במועדון הפטיפון, ריטה קיימה הופעה בבארבי. בן שלו אפילו נהנה.

בפסטיבל הגיטרה, שיתקיים בשבוע הבא בנגב, תנצח אונילי על פרויקט מעניין: הקלטת אלבום ב-48 שעות בלבד, בהשתתפות משתתפי הפסטיבל – הן אמנים והן הקהל עצמו.

NRG מרפרפים על מדף הספרים של ערן צור.

כמה צלילים: הגרובטרון מבצעים את 'חוזה לך ברח' של אושיק לוי בגרסת מריאצ'י. פגאדיר את מחר, מתוך הופעה בלבונטין 7. שמעתי שמעך הוא סינגל ראשון מתוך אלבום חדש של דיוואן הלב, שמשלבים מוזיקה יהודית, תימנית, הודית וצפון אפריקאית. ודיויד ברוזה מנגן אצל קוטנר את הכל או כלום.

תעסוקה לחג:

משחקים: בחו"ל, משחקים כמו גיטאר הירו מביאים עדנה להרכבי עבר, ולהקות כמו הפוליפוניק ספרי יוצרות משחק מחשב אינטרנטי כדרך אלטרנטיבית אל אוזני המאזינים. לשווא חיפשתי מקבילה ישראלית כדי לספק לכם תעסוקה לחג, אך זה כל מה שמצאתי: הוצאת אגרסיות בירי ופיצוצים לצלילי גוגול בורדלו, בזכות הנציגים הישראליים בהרכב, וגם, ובכן, אההמ… משחק הזיכרון הזה.

חומר קריאה: ארכיון הראיונות היפים שערכה תימורה לסינגר עבור פורום מוזיקה ישראלית ב-ynet לפני מספר שנים. ללא עורך או שיקולי רייטינג, אלא התעניינות כנה ואנושית במוזיקה ויוצריה. המרואיינים: פורטיס, אהוד בנאי, משה לוי, גבריאל בלחסן, רם אוריון, דויד פרץ, יוסי בבליקי והדרה לוין-ארדי.

וידאו: המלצתי כבר בעבר, אבל למקרה ששכחתם – Qute, הטיוב של קיוב, מציע שפע הופעות אלטרנטיביות לצפייה, מהמונוטוניקס, ירונה כספי ומידנייט פיקוקס, דרך פאניק אנסמבל, מים שקטים ואטליז, וכלה בנעם רותם ולוס כפרוס. וזה רק על קצה המזלג.

מוזיקה: אין סיכוי שאתם לא מכירים את האתר הזה, אבל אם טרם התוודעתם אליו, זה הזמן להתחיל להעמיס את תיקיות המחשב שלכם. ישראבוט הוא אוסף של בוטלגים ישראליים. חלקם באיכות טובה יותר וחלקם פחות, והשפע עצום: בבליקי ורם אוריון בהופעה משותפת, האיחודים של קצת אחרת ואיפה הילד, הופעות של תיסלם ובנזין, ערב לזכרה של ענבל פרלמוטר, הופעות מהלוגוס ומהפינגווין, גזוז בהיכל התרבות ועוד ועוד.

כופרים שכמותכם. עמרי חג'ג' מציע כמה שירי סליחה וחשבון נפש שתוכלו להתחבט איתם. אחיו מספק רשימה נוספת שכזו ל-ynet, ועוד צמד שירים של לאונרד כהן.

בכרטיס הזיכרון הבלתי שמיש היו גם המלצות טלוויזיוניות. אלו יחכו לרשימה אחרת. כי בסופו של דבר, עם שידורי החג המשעממים שמספקים לכם השנה לצד זוועות האח הגדול, אתם עוד תזדקקו להם בהמשך החודש. בינתיים, גמר חתימה טובה לכולכם.
מתבקש לסיים עם השיר הזה. בעיקר כי לא מצאתי את 'אדון הסליחות' של הטרקטורים ביוטיוב.

שמור בנושאים: כללי,לינקס,מוזיקה | 2 תגובות

 2 תגובות עד כה
כתיבת תגובה

תודה על ההמלצות. אני מקווה רק שהניסוח "בין כל סיכומי השנה המייגעים" וגו', לא התכוון לכך שייגעתי אותך. אם כן, מתנצל 🙂

תגובה מאת ‏Qubical ‏10.09.08 @ 18:42

חלילה, אין צורך להתנצל – התכוונתי לכך שכל האתרים ותחנות הרדיו מוציאים אינספור סיכומים עם בוא ראש השנה, רובם די זהים זה לזה באופן מייגע, ולרוב חסרי ערך מוסף בשל היעדר הסבר לבחירות או הסבר בדמות כמה קלישאות שחוקות שלא אומרות דבר ולא מסקרנות אותך לשים ידך על אותם אלבומים. בין כל אלו, החידון שלכם היה שינוי מרענן.

תגובה מאת ‏yael ‏10.09.08 @ 19:47כתיבת תגובה

(חובה)

(חובה)