אפילו עז


לינקס 09 בריבוע
יום יום שני, 18 אוגוסט 2008, 19:24
תגובה אחת

לינקים. על הפרק: שני קילו תפוחים, אינדי איי אל חוזר, הצצה לחזרות לפסטיבל חוצמזה, שלום חנוך חוזר לעבר, 'עוף גוזל' באנגלית, 'אחד מי יודע' ברוסית, רע מוכיח ויהלי סובול, שחזור של מבצע סבתא ועוד

b-kwami_8764.jpg
קוואמי, ביום הסטודנט האחרון בתל אביב. יתארח אצל מידנייט פיקוקס בחוצמזה

נתחיל מפסטיבל חוצמזה 2 שמתקיים בסופ"ש הקרוב. לא אחזור על הפרטים כי הכל נמצא בלינק, חוץ מהמידע הקונקרטי ביותר – הליין-אפ. עוד פחות מארבעה ימים לפתיחה, והמארגנים מסרבים להסגיר את הליין-אפ כאילו מדובר בסודות הגרעין. תמוה. חברים, בשנה שעברה חלק מהותי מהקהל בפסטיבל היה מורכב מאותם פרצופים מוכרים שמגיעים באופן קבוע לאותן הופעות בתל אביב. אם ברצונכם להרחיב את המעגל מעבר לקהל המכור (שהרי זו כל הפואנטה בקיום הפסטיבל בצפון), חלק מהעניין הוא לתת לחובבי מוזיקה שלא פוקדים הופעות כבדרך שגרה, או כפופים לאילוצים שונים (משמרות, ילדים, לימודים, חוסר קרבה למרכז), את המידע הבסיסי שיאפשר להם לתכנן מראש איך לשים את כל ענייניהם בצד לסוף השבוע ולהגיע לפסטיבל. למשל, קהל מבוגר יותר שיעדיף לישון בצימר סמוך ירצה לדעת באיזו שעה מסתיימות ההופעות בשבת כדי לדעת אם לקחת לילה נוסף. המידע באלו שעות ביום מתקיימות ההופעות, מתי הן מתחילות ומתי מסתיימות, הוא האלף-בית של תכנון הנסיעה שצריך לפרסם כשמצפים מאנשים לנתק את עצמם מהמזגן ליומיים ולהיכנס לרכב.
עד שמישהו יתעשת על עצמו ויפרסם את המידע הנחוץ (או עד שאקמבן את הליין-אפ בדרך חלופית ואפרסם אותו בפוסט זה), בוואלה מציצים לחזרות של קרוסלה, מאמאלושיין, קין והבל 90210 ומידנייט פיקוקס. האחרונים ייארחו את קוואמי, שמספר על זה למומה.

אם נותרתם מאחור באזור המרכז בסופ"ש, ובמקרה יש לכם סבתא מיותרת או ארון קבורה, קבוצת שק.לי מזמינה אתכם להצטרף בשישי בבוקר לצילום מחודש ל'מבצע סבתא', בהשראת סרטו של גונדרי, Be Kind Rewind. נשמע כיף. קומו מוקדם בשישי ובואו ליצור את הנציג הישראלי הראשון לתופעת הסווידינג.

אחרי פגרה לצרכי שפצורים, עיצובים וטיח, אתר המוזיקה האלטרנטיבית הישראלית אינדי איי אל חוזר! ומה שיותר כיף, עלייתו המחודשת תתן לריימונד תירוץ לשוב ולרקום כתבות ארוכות ומקסימות. בין הכתבות החדשות: ראיון עם איתן רדושינסקי וביקורת על דני אמיר.

העונג סשנס היא פינה חדשה ומשובחת אצל גיאחה השכן, שמזמין מדי חודש אמן או להקה לאולפני המערבל כדי לבצע שלושה שירים: חדש, ישן וקאבר. התפוחים עושים את הסיפתח (סטרימינג+וידאו).

בן שלו חזר נלהב מהופעת ההשקה של התפוחים: "ממתי הקהל הישראלי נוהר בהמוניו להופעות של הרכב שאין לו שירים (אלא רק קטעים אינסטרומנטליים), אין לו סולן ולא קוראים לו 'אינפקטד משרום'?". פספסתם? הנה תיעוד מצולם מהאירוח של האשם תמיד ו-Killing, הקאבר הידוע לרייג' (שתמיד מחזיר אותי לימי מנחת עין ורד בצעירותי). כמה ימים קודם לכן, הגיעה מצלמת הוידאו של וואלה לחדר החזרות לראיון ושיר. גם מדור 'השוק השחור' ביקר שם, וצילם את שיתוף הפעולה עם שלמה בר בשיר כל היום בחלל.

b-yudit_0920.jpg
יהודית רביץ, בשבוע שעבר בפארק הלאומי עין חמד

לפני חודש רכשנו כרטיסים לשתי הופעות שונות מאוד באופיין של יהודית רביץ, ובגלל שאחת מהן הוזזה, מצאנו את עצמנו מולה יום אחר יום בשבוע שעבר. אנסה לפנות זמן בתוך חום יולי-אוגוסט כדי להרחיב בעניין, ובינתיים הנה ראיון מוצלח אם כי קצת ישן: "למה ילדים צורכים ממתקים? כי זה בריא? כי זה טוב? אולי כי זה טעים, אבל בעיקר בגלל שזה שם. וזה בדיוק כמו עם תעשיית הבידור בארץ: היא זו ששופכת את החומר הפשטני, ומכיוון שזה שם אז לוקחים. לא כי הרמה ירדה".

שלום חנוך התארח בתוכנית כל 'ההתחלות' ברשת ג' ונזכר בשנות הקריירה הראשונות שלו – מהמשמרון ולהקת הנח"ל דרך אריק איינשטיין ותמוז ועד ל'אדם בתוך עצמו'. במומה אפשר להאזין לקטעים נבחרים מהתוכנית (חלק שלישי, בתחתית העמוד יש לינקים לחלקים הקודמים).

עינב שיף קפץ להופעתו של אביתר בנאי, שמע את השירים החדשים ושוב התפעל, גם אם הבין שהילד מעטיפת אלבום הבכורה איננו עוד.

עידו שחם ממליץ על שלושה הרכבים חדשים: לא דובים, מקמה וסרין.

באחת הרשימות הקודמות סיפרתי לכם על אוסף שירי המחאה שהפיק ארגון שתי"ל, תחת השם 'לשם שינוי – שירים לסדר היום'. טל גורדון מדברת על האוסף עם נציגת הארגון, ועם דיויד ברוזה על 'אל תתנו להם רובים' של אלתרמן, שהוקלט במיוחד לאוסף אחרי שב-1948 נגנז לשנים ארוכות על ידי בן גוריון.

הכרטיסים להופעה הרביעית(!) של דיפ פרפל בישראל הולכים ואוזלים. בן שלו מנסה לפצח למה דווקא הם הצליחו היכן שרוב ההופעות המיובאות לארץ נכשלו. מונוקרייב מנסה לעמוד על סיבות הכשלונות של כל השאר – איפה הקהל?

פסטיבלים אחרונים לסוף הקיץ: פסטיבל כאן בחולון מציע מרתון הרכבים אלטרנטיביים, כיתות אמן, ראיונות, את דן תורן, הדג נחש ועוד, החל מה-28 לחודש. בירושלים ייפתח ב-26 פסטיבל של מרכז הזירה הבין תחומית, שכולל חמישה מופעים לכבוד חגיגות השישים למדינה. ביניהם, רונה קינן ושלמה יידוב משלבים פעולה בגרסאות מחודשות לשירי ילדים מימי ראשית ההתיישבות בארץ ישראל.

מועדון הגדה השמאלית חוזר לפעילות עם הנהלה חדשה ועיצוב מחודש. טיפ: כחלק מהשיפורים, יהיה נחמד לעדכן את לוח ההופעות שעדיין תקוע בחודש מרץ.

להורדה:
גיאחה מפנק אתכם באוסף ברידרז לקראת הופעותיהם בארץ השבוע.
באתר של עובדיה חממה אפשר להוריד את הסינגל הראשון מתוך אלבומו הבא, א-ל נא רפא נא לה. ראיון קצר כאן.

להאזנה/צפייה:
* שלושה שירים מאל דוראדו, האלבום החדש המשותף של יהלי סובול ורע מוכיח. בונוס: ראיון אצל טל גורדון.
* להקת הכלייזמרים אוי דיוויז'ן מנגנים באולפן של קוטנר גרסה רוסית לאחד מי יודע.
* לפני שבועיים התנהל דיון ארוך בפורום מוזיקה ישראלית ב-ynet על יוצרים ישראלים ששרים באנגלית, עם דעות מעניינות לכאן ולכאן (כמו הפסקה השנייה בהודעה של נטעליקה או זו של יאיר יונה). אביב מארק כהרגלו חתם בקצרה באומרו שעצם הבחירה להגג על הנושא בעברית ולא באנגלית אומרת הכל. משלא הצליח לשכנע את הבלתי משוכנעים, ניסה מכיוון אחר: "נעם רותם, אותם שירים, אותם לחנים, אותם עיבודים, אותם ביצועים…רק-באנגלית?!". היה לי המון מה לומר בנושא, כולל ציטוט יפה של הגולש נפ"ב שאמר פעם: "אנגלית אני מבין, עברית אני מרגיש", אבל לא מצאתי זמן לשטוח את דעותיי בכתב. נזכרתי בכל זה פתאום, ובמיוחד באמירה של מארק, כשנתקלתי בשיר הזה. מדובר בשיר המשך לקלאסיקה עברית של ממש, 'עוף גוזל', עם אותו לחן, בעיבוד אחר ובשפה האנגלית, מבית היוצר של MissFlag. מוזר לשמוע איך השפה משנה כל כך את התחושה של השיר. הוא עדיין יפה, אבל האם האימפקט הרגשי שלו נשאר או שהאנגלית הופכת אותו לדומה ליותר מדי שירים אחרים? מה דעתכם?
* וגם: יפעת נץ – בכל זאת אור; אסף אבידן והמוג'וז – Weak; התקווה 6 משתלטים על אני אשיר לך שיר של אריק לביא; התבלינים – עדיף וכדאי.

פינת 'מה הקשר למוזיקה, לעזאזל?': הסינים הם עם מוזר. השני מימין, תעשה לי ילד!

לפני שנתקפל, המלצת טלוויזיה: הערב ב-23:40 ישודר בערוץ 2 פרק של 'איפה צדקנו', תוכנית הראיונות המרתקת של ארז טל, שיארח הפעם את יואב קוטנר לשיחה על פועלו בתקשורת.

אין לי סיבה טובה מדוע החלטתי לסיים עם הקליפ של לייב אין בית שמש. אולי כי נזכרתי בו כשעברתי ליד הפנייה לעיר בדרך לעין חמד. אבל האם בכלל צריך סיבה?

כן, אני יודעת שהתרשלתי לאחרונה בכתיבה כאן. אשתפר בקרוב עם כמה פוסטים חדשים. ואז אפשל שנית.
מעבר קל לשלהי ספטמבר לכם (די, מיציתי את הקיץ).


 תגובה אחת עד כה
כתיבת תגובה

למחפשים, פורסם הליין-אפ של חוצמזה: http://www.magamaga.com/hutzmize2/lineup.html
אם תשאלו אותי, זו כסילות מוחלטת שרק יממה לפני הפסטיבל מפורסם סוף סוף ליין-אפ. חוששתני שזה יעלה להם בכמות הקהל ובעיקר בהרכב הלא מגוון שלו.

תגובה מאת ‏yael ‏08.21.08 @ 0:43כתיבת תגובה

(חובה)

(חובה)